Правната комисия спря избора на Борислав Сарафов за главен прокурор

Правната комисия спря избора на Борислав Сарафов за главен прокурор

Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор на главен прокурор, където единствен кандидат е настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт. Това стана при гласуването на второ четене на поправките в закона. Очаква се промените да влязат за обсъждане в пленарната зала на Народното събрание още утре, предаде БНР.

Според приетия в преходните и заключителните разпоредби в Закона за съдебната власт (ЗСВ) текст процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват.

Това означава, че дори и на 16 януари ВСС да избере Сарафов, ако президентът забави финалния си подпис и междувременно промените влязат в сила, съдебните кадровици ще трябва да прекратят тази конкретна процедура.

Преди това при гласуване с „въздържал се“ на ГЕРБ- СДС и „БСП – Обединена левица“ и „против“ на „ДПС – Ново начало“ беше отхвърлен текстът, които въвеждаше забрана по принцип Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира т.нар. трима големи в съдебната система. Не мина и предложението при президентско „не“ на избран за главен прокурор или председател на някое от двете върховни съдилища да е необходимо т.нар. двойно мнозинство, за да бъде предложен отново избраният на държавния глава.

Не беше подкрепено и предложението за ограничителен шестмесечен срок, в който един магистрат да е изпълняващ функциите, нито забраната той да се кандидатира, какъвто е случаят със Сарафов.

Това означава, че дори и изборът му да бъде спрян, Борислав Сарафов може да остане изпълняващ функциите на главен прокурор и да се кандидатира при следваща процедура, която обаче би могла да се открие най-рано след половин година, тъй като – засега само в Правна комисия, депутатите записаха и приеха, че в срок от 6 месеца от влизането в сила на промените в ЗСВ Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *