Обсъждат се от стимулиращи до задължителни мерки за военно обучение на гражданите. Това стана ясно по време на дебатите и обсъжданията на Стратегическия преглед на отбраната. Писането на документа започна в края на септември по поръчка на правителството заради променената среда за сигурност.
Част от обсъжданите възможности са военното обучение да стане задължително за желаещите, които искат да заемат постове в МВР или в държавната администрация. Пример в това отношение е Франция, припомнят участници в обсъжданията. От друга страна стимулиращите мерки включват повишаване на заплащането, предава Actualno.com.
Около 51 са били посочените проблеми, които ще бъдат анализирани и оценявани по тежест, а крайната цел е военните да попълнят недостига на хора в резерва, който се стопява заради естествените демографски процеси. Резервът трябва да е около 3000 души, но докладът за отбраната за 2022 г. отчита, че заетите длъжности са едва 13%. Основните причини са финансовата непривлекателност на службата и работодателите, които не искат служителите им да отсъстват дълго. От две години решението на част от проблемите се намира в срочната служба в доброволния резерв за шест месеца. Сред предимствата на тази възможност са условията за бивши военни и цивилни, които могат да вземат не по-малко от 1200 лева, защитени са от уволнение от другата си работа и лесно може да останат и като кадрови военнослужещи. Подготвени кадри действително попълват липсите, призна наскоро заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, но не за резерва, а за кадровата армия.
Затова мерките не са достатъчно, обяснява Запрянов: „Това вървеше добре, имаме по 300 души в курса. Много голяма част от тях след завършването на обучението ставаха кадрови военнослужещи. Намаля интересът и към кадрова военна служба във въоръжените сили, намаля и интересът към този курс и вече не са по 300, а по 100 човека, но ние обявяваме тази подготовка. И 50 кандидати да има, този курс се провежда, но числото на подготвените хора не позволява да попълним резерва в кратки срокове“, казва Запрянов, цитиран от БНР. Министърът на отбраната Тодор Тагарев допълни: „с мобилизационния състав нещата вървят много зле. Ние вече имаме доста тежки вътрешни дискусии, които скоро ще станат и обществени“, като добави, че има и добри примери като евродепутата Андрей Новаков, който вече се обучава в доброволния резерв. Неслужилите депутати също можели да минат курсове, предложиха в Комисията по отбрана.
През април Конституционният съд отхвърли питането на служебния кабинет „Донев“ дали в мирно време гражданите могат да получават военна подготовка. Още: Конституционният съд отклони въпроса за военната подготовка – „парламентът преценява“ Законодателят следва да направи преценка в съответствие със заплахите, написаха тогава магистратите, което от Министерството на отбраната разчитат като „зелена светлина“ за политиките, залагани и в стратегическия преглед, който трябва да е готов в края на февруари, и в промените в закона за резерва. Такива промени се задават, сигурни са ангажираните в процеса на стратегическия преглед, но те отчитат, че не финансовият въпрос е проблемът, а липсата на политически консенсус за приемане на мерките.