Първата руска лунна мисия от близо 50 г. насам завърши с провал (ВИДЕО)

Първата руска лунна мисия от близо 50 г. насам завърши с провал (ВИДЕО)

Първата руска експедиция до Луната от почти 50 години насам се провали, след като станцията „Луна-25“ се сблъска с повърхността на нашия естествен спътник и прекрати съществуването си.

Космическата станция „Луна-25“ беше изстреляна от космодрума „Восточний“ в Далечния изток на 11 август като основната й задача бе именно да отработи технологията за меко кацане. Амбициозната цел на „Роскосмос“ бе това да е първият космически апарат, който да кацне на Южния полюс на Луната и да направи там серия от изследвания. Връзката с „Луна-25“ обаче беше прекъсната, малко след като тя започна да изпраща първите снимки от обратната страна на Луната.  От „Роскосмос“ уточниха, че апаратът се е сблъскал с повърхността на Луната и това е бил краят му. Специална комисия ще изяснява причините за провала.

„Луна-25“ бе първата мисия от новата лунна програма на Русия. За последен път руснаците изпратиха космическа сонда до Луната през 1976 г.

Последвайте ни: Facebook Telegram
Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *