WSJ: Войната в Украйна вече е на хора срещу машини

WSJ: Войната в Украйна вече е на хора срещу машини

Войната в Украйна вече се е превърнала в състезание между руската пехота и украинските безпилотни самолети, пише The Wall Street Journal. Украинците не разполагат с жива сила за окопите в Донецка област, но въоръжените им сили могат да разчитат на изобилие от дронове, за да компенсират липсата на пехота. Когато руските войници напредват към украинските позиции, към тях се насочват безпилотни машини с експлозиви, а по-големи дронове хвърлят бомби върху тях. Пехотата открива огън само в изолирани случаи – когато руски войник успее да се промъкне дори през този капан. Така в някои селски райони украинските оператори на дронове, на практика, могат сами да защитават фронтовата линия.

Иновациите на Украйна намаляват натиска върху пехотата ѝ

Старши лейтенант с повиквателна „Мунин“, който е командир на батальон, разказва, че увеличаването на броя на дронове позволява на неговата част да облекчи натиска върху пехотата. Ако преди година екипът му е можел да изстреля 15 FPV дрона (с видеонаблюдение в реално време) в тежък ден, сега батальонът може да изпрати поне 60 в нормален ден. Освен това много дронове вече са оборудвани с термовизионни камери, което улеснява откриването на руски атаки през нощта.

Според Мунин обаче руснаците явно разполагат с „неограничена човешка сила“ и продължават да изпращат хора напред на малки групи, които по-лесно могат да се промъкнат покрай безпилотните летателни апарати.

Освен това руските системи за електронно заглушаване понякога свалят украинските дронове. В дъждовни или мъгливи дни повечето безпилотни апарати не могат да летят, което дава възможност на руските сили да започнат по-големи офанзиви с бронирани машини. Когато през пролетта листата отново покрият дърветата, руската пехота също ще бъде по-трудно откриваема с дронове.

В същото време руснаците разполагат и със собствена армия от безпилотни самолети. Например медик, работещ в района на Покровск – най-горещото направление на фронта, казва, че около 70% от украинските загуби в този сектор се дължат на удари с дронове.

Дроновете няма напълно да заменят пехотата

На открит терен безпилотните самолети сравнително лесно забелязват руската пехота, която се опитва да напредне. Но в градовете и селата около Покровск, където има повече сгради, в които руснаците могат да се скрият от дроновете, това не е така.

Все пак безпилотните летателни апарати не могат да заменят хората. „Те могат да прекъснат атаката на противника, но не и да я спрат напълно“, казва командирът с позивна „Мунин“. Обаче без подкрепата на дроновете „ситуацията би била ужасна“, добавя той.

Руснаците превъзхождат украинците с 10 към 1, жертвите са в обратна посока

Понастоящем руснаците превъзхождат украинците на фронта с около 10 към 1, твърдят бойците, цитирани от изданието, като в случая става въпрос за Покровското направление. Само че нарастващите запаси от дронове и притокът на нови войници, дори той да е малък, позволяват на украинците да продължат да се борят с руското настъпление.

Според командир на бригада за всеки ранен или убит украински войник руснаците дават поне седем жертви, но той допълва, че Украйна ще има нужда от 10 пъти повече войници, за да спре напълно руската армия. Командирите в района на Покровск казват, че качеството на подкрепленията също се е превърнало в проблем – повечето от пристигащите са новобранци на възраст между 40 и 50 години, които нямат мотивация да се бият. Някои от тях напускат позициите си или отказват да влязат в окопите.

Командир на бригада посочва пред WSJ, че 30 души с качества, каквито той е виждал в началото на войната, биха били по-ефективни от 100, с които разполага сега.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *