Жертвите на разрушителното земетресение в Мианмар са вече над 1600, съобщава Би Би Си. Трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер причини големи щети на инфраструктурата.
В ход са спасителни операции за издирване на оцелели под развалините на срутили се сгради. Епицентърът на земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер е бил в централната част на страната в ранния следобед вчера и беше последван от няколко силни вторични труса.
„Пострадали са инфраструктурни обекти като пътища, мостове и сгради, което е довело до жертви и ранени сред цивилните. В пострадалите райони се провеждат издирвателни и спасителни операции“, пише в изявлението на хунтата. В петък той предупреди за повече смъртни случаи и ранени и прикани „която и да е държава“ да предостави помощ и дарения след бедствието, което удари по обяд и повреди стотици сгради и в съседен Тайланд.
В тайландската столица Банкок, на 1000 км от епицентъра, спасителната мисия беше засилена в събота, за да открие строителни работници, блокирани под развалините на срутена 33-етажна кула. Тайландските власти съобщиха, че 10 души са загинали и 101 са в неизвестност в Банкок, предимно работници, хванати в капан сред развалините на срутената кула.
Ужасът от неизвестността какво може да се случи при такъв силен трус са изпитали и много наши сънародници. „Земетресението беше изключително силно. Започна много леко. Тогава осъзнах, че съм на 21-вия етаж и ме чака много път надолу и за първи път в живота си усетих такова чувство на паника, не бях го изпитвал досега. Не знаех дали ще оцелея и имах най-бързото слизане от 21-вия етаж“, разказа Деян Иванов.
Симулация на Геоложката служба на Съединените щати изчисли, че броят на загиналите може да надхвърли 10 000 души в Мианмар и че загубите може да са по-големи от стойността на БВП на страната.