След като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е готов да се обърне срещу Европа, светът се подготвя за търговска война на много фронтове с високи залози между САЩ и техните ключови търговски партньори по целия свят. И е малко вероятно Тръмп да може да бъде разубеден, тъй като тарифите, които са ключови за икономическото му мислене, са предназначени да играят основна роля в цялостната му данъчна политика, пише в свой анализ Politico.
Колебливите европейски надежди, че блокът може да избегне тарифния куршум, бързо бяха разбити в петък. „Ние ще направим нещо много съществено с Европейския съюз. Брюксел се отнесе с нас толкова ужасно“, каза Тръмп, давайки ясен знак какво очаква Европа. В неделя Тръмп потвърди намеренията си като каза, че „определено“ ще наложи мита върху стоки, идващи от ЕС – и описа действията на блока като „зверство“.
Много се коментира това, че Тръмп използва мита, за да накаже страните, които не изпълняват неговите предложения. Например, той посочи вноса на фентанил и инвазията на мигрантите като причини за налагането на високи мита на Канада и Мексико. В действителност това беше по-скоро димна завеса за позоваване на националната сигурност като основание за спешния орган да наложи тарифи. Истината е, че за Тръмп и неговите лоялни привърженици има много по-важни причини за въвеждане на високи мита – те са част от твърдите им икономически убеждения.
Според техните виждания, търговският дефицит на САЩ може да бъде само нещо лошо, за което са виновни злонамерени търговски партньори, възползващи се от САЩ. Те отхвърлят контрааргументите, че дефицитите са следствие от прекалено силен долар и неустойчив държавен дълг. Нито пък са готови да обмислят възможните позитиви от краткосрочните търговски дефицити — а именно, че те са знак за икономическия растеж на САЩ, отразяващ силното вътрешно търсене.
Импулсивен търговец по душа, Тръмп вярва, че САЩ могат да увеличат богатството си само като продават повече, отколкото купуват от други нации. „Бяхме най-богати от 1870 г. до 1913 г. Тогава бяхме митническа държава“, каза той миналата седмица. И е вярно, че на практика всеки президент на САЩ от 1789 г. до средата на 20-ти век би се съгласил. Всички те се присъединиха към мнението, че митата защитават американските производители и фермери и също така са въпрос на националната сигурност. „В моето семейство използвам тъмно пиво и сирене, но такива, които се правят в Америка“, хвали се навремето Джордж Вашингтон, добавяйки, че и двете са отлични. „Дайте ни защитни мита и ще имаме най-великата нация на земята“, заявява пък Ейбрахам Линкълн. Нещо повече – администрацията на Тръмп не признава идеята за реципрочни търговски споразумения, като твърди, че те не са справедливи.
Скритата цел на митата
Но търговският дух не е единствената причина Тръмп и екипът му да са обвързани с митата. Те също така искат да използват тарифи, за да заменят данъка върху доходите – или поне да позволят драстични намаления на данъците. В интервю малко преди встъпването в длъжност на Тръмп неговият бивш стратегически съветник, превърнал се в MAGA гуру Стив Банън, каза пред POLITICO, че „Тръмп не гледа на тарифите по начина, по който другите хора гледат на тях“.
„Хората гледат на митата като на нещо наказателно или може би дори като начин просто да върнат работните места и индустрията. Той има по-широко понятие. Той гледа на тях като на основен генератор на приходи. Той гледа на този пазар в САЩ като на премиум пазар – като на първокласни места в театър или на спортно състезание. За такива неща трябва да има такса.“ „Не забравяйте, че финансирахме цялото правителство с външни приходи до 1913 г. Сега всичко е поставено на Службата за вътрешни приходи, за да го получи от данъкоплатците и от корпорациите. Това ще се промени. Ще се промени драстично“, добавя идеологът.
Така че администрацията на Тръмп не вижда митата само като начин за преодоляване на търговските дефицити, те ги виждат и като средство за облагане на света с данъци с цел намаляване на вътрешните данъци в САЩ. Нека не забравяме, че Тръмп иска да удължи своя Закон за облекчаване на данъците и заетостта от 2017 г., който трябва да изтече тази година. Това би довело до увеличение на данъците през 2026 г. Той също така предложи други идеи за намаляване на данъците, включително освобождаване от облагане на различни видове доходи, като социалноосигурителни пенсионни обезщетения, бакшиши и заплащане за извънреден труд.
Нещо повече, наистина е вярно, че през 19 век федералното правителство на САЩ е било финансирано до голяма степен от тарифи, мита и продажба на земя. От 1861 до 1933 г. САЩ са имали едно от най-високите средни тарифни ставки в света върху вноса на промишлени стоки, около 50 процента. Това в крайна сметка започва да спада от 1934 г. нататък, като в крайна сметка се изравни до 5%, когато САЩ започнаха да подкрепят регулираната свободна търговия и договориха множество реципрочни търговски споразумения.
Какво може да се обърка?
Първо, въпреки че приходите от мита биха били достатъчни, за да финансират много по-малко правителство с много по-малко функции и по-малка армия, те няма да са достатъчни, за да финансират сегашното правителство на САЩ – дори и то да бъде сериозно редуцирано. Според Данъчната фондация приходите, генерирани от новоналожените мита върху стоки от Китай, Мексико и Канада, биха донесли само еквивалента на около 2 процента от данъка върху доходите в САЩ.
Второ, САЩ вероятно ще загубят. Като цяло свободната търговия облагодетелства САЩ много повече, отколкото им вреди, особено когато става дума за двустранни сделки.
Разбира се, споразуменията за свободна търговия са несъвършени: ползите понякога са преувеличени и не всички американски индустриални сектори и групи с доходи просперират в резултат на това. Но според анализ на Комисията за международна търговия на САЩ свободната търговия е насърчила икономическия растеж, доходите, износа и създаването на работни места в САЩ.
Не че Тръмп го вижда по този начин. Той пренебрегва предупрежденията, които ставата все повече от икономисти, чуждестранни лидери и бизнес общността на САЩ. „Виждате силата на митата. Никой не може да се мери с нас, защото имаме най-голямата касичка“, похвали се той миналата седмица. Но избирайки да наложи толкова високи мита, Тръмп рискува да намали тази касичка и законът за намаляващата възвръщаемост може да влезе в сила. Вносът може да спадне драстично, намалявайки приходите, на които Тръмп разчита, за да намали данъка върху доходите. И докато американците могат да получат данъчни облекчения, те вероятно ще видят по-високи потребителски цени на всичко и ще заключат, че са жертва на измама.
Освен това, зад стената с високи мита, САЩ рискуват да бъдат принудени да гледат как останалият свят продължава да подписва търговски споразумения, намалявайки възможността на Вашингтон да противодейства на нарастващото геополитическо влияние на конкурентни сили като Китай. Но дотогава не само икономиката на Америка ще претърпи сериозен икономически шок – световната икономика също ще пострада сериозно.