След челен удар: Лекари от "Пирогов" спасиха майка и бебе

След челен удар: Лекари от "Пирогов" спасиха майка и бебе

Неврохирурзи и гинеколози от „Пирогов“ спасиха бременна с тежка травма след катастрофа. Лекарите направили щадяща операция на гръбнака, за да спасят живота на майката и бебето. 39-годишната бременна в петия месец се ударила челно в мантинела край Волуяк преди седем дни. „На изхода за Волуяк на магистрала „Европа“ не успява да се отклони навреме, подхлъзва се и се блъска челно в мантинелата“, обясни пред БНТ Виктор Димитров, съпруг на пострадалата.

Жената е транспортирана в „Пирогов“. Изследванията показват счупен гръбначен прешлен. „Прешленът е сериозно деформиран със съществен риск за влошаване на неврологичната функция и то в рамките на часове или дни“, разказа Д-р Петър Илков, Клиника по неврохирургия, УМБАЛСМ „Пирогов“.

С помощта на робот и под наблюдение от гинеколози неврохирурзите правят спешна щадяща операция. „През много малки разрези успяхме да стабилизираме гръбнака, което отново позволи малка кръвозагуба, по-малка продължителност на операцията и по-малък риск за майката и за плода“, добави д-р Петър Илков, Клиника по неврохирургия, УМБАЛСМ „Пирогов“.

Седем дни след операцията жената е на крака и си е у дома. „Като цяло се чувства много добре. Бебето също е много добре. Оказа се, че така доста обича да шава в момента. На ехографиите винаги излиза като малък спринтьор“, разказа мъжът й.

В „Пирогов“ ще продължат да следят състоянието на майката и бебето.

Последвайте ни: Facebook Telegram
Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *