Проф. Здравко Попов: Ако не се случи форсмажорно обстоятелство, Тръмп ще спечели изборите

Проф. Здравко Попов: Ако не се случи форсмажорно обстоятелство, Тръмп ще спечели изборите

Вече не е въпрос на гадаене за победителя в президентските избори в САЩ, защото последните дни и седмица показват, че преднината, която имаше Камала Харис след официалната номинация, започна да се топи. Можем да кажем уверено, че ако не се случи някакво форсмажорно обстоятелство Доналд Тръмп ще спечели изборите. Това прогнозира проф. Здравко Попов,  президент на Института за публична политика, в интервю пред БНР.

„Отначало Камала беше някакъв кандидат, които трябваше да компенсира реалният кандидат Джо Байдън. Това чувство, че тя замества дефицит, има значение. Компенсаторните действия, които тя направи, успяха да обърнат тренда след дебата Тръмп – Байдън“, обясни проф. Попов.

Според него липсата на подготовка „оказа ефект върху кампанията и гласоподавателите“. „Това се дължи до голяма степен на природата и характера на кампанията, която беше стъкмена – запазване на посланията на Байдън, но трябваше и нови послания за жена, чернокожа и идваща от институционална форма на работа – била е прокурор и вицепрезидент. Предполага се, че думата „опит“ има значение в кампанията. И след като е била вицепрезидент на Байдън, се очаква да извършва продължение на тези политики“, каза той.

Проф. Попов припомни, че Камала Харис е имало предимства пред Тръмп, чийто образ е на човек от сферата на бизнеса, от улицата, площада, неиституционален човек и поведението му е такова. „Всяка нация и държава си има своя основополагащ мит и Тръмп се държи по-близо до този мит за САЩ – „нашата земя е благодатна, нашето население е благословен народ, съдбата му е да бъде велик и да управлява този свят“. Това е мит очевидно, но е формиран дълго време – близо 200 години. И Тръмп го е избрал във време, в което има криза на либерални ценности, консуматорско общество, криза на средната класа и малцинствата. Но той казва, „мога да възстановя този мит, които е разрушен от демократическата партия“, коментира президентът на Института за публична политика.

Той допълни, че тази ситуация е заложена в кампанията на Тръмп и всичките му политики произхождат от този основополагащ мит. Употребил го е през 2013 г. и е разбрал, че е работещ. На въпроса „защо г-н и г-жа нормални да са по приемливите за обществото отколкото двама опростачени популисти“, проф. Попов коментира: „Защото подценяваме ролята на митовете. Във всички страни е видимо и в Европа е така, националистическите наративи почиват върху базисни митове. Заслушайте се в посланията на всяка държава на Европа, това започва да расте повече. Забелязваме, че поколението Z, родени след 1995 г., все повече нямат доверие в традиционните демократични институции. Това е сериозен проблем. Либералната демокрация загуби обаянието и чара си след Втората световна война и се превърна в глобална платформа.“

Според него не са се появили лидери, които да възстановят силното значение на демокрацията. „И започват да въздействат такива митове – жизнена сила, която организира колективния опит на нациите. Реализъм срещу мит, при кризисни ситуация митът печели пред реализма“, обясни преф. Попов.

Той е категоричен, че размяната на обвинения между Тръмп и Харис, в тоталитаризъм – като фашист и комунист, са по-скоро риториките на кампаниите им. „Те се обвиняват в тоталитаризъм, това е може би най-чувствителната тематика в САЩ, защото от създаването си Америка не е допуснала на своята обетована земя да допусне тоталитаризма като политическа система. Тези обвинения са тактически риторики, да внушат на колебаещите се, къде да насочат своя вот“, каза проф. Попов.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *