Как чрез зелени задължения може да се подпомогне финансовото развитие на регионалната енергийна система, каза проф. д-р арх. Георги П. Георгиев. Той участва в първия дискусионен панел на 16-ия Зелен и енергиен форум на списание Мениджър, който ще се проведе на 15 май 2025 г. в София. проф. Георгиев е инициатор и ръководител на двугодишния международен научно-практически проект „Въглеродно Неутрална Тракия Икономическа Зона“ (0-Carbon Trakia Economic Zone C0TEZ). Партньор по проекта е сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ (КТИЗ) – мозъчният тръст на ТИЗ за иновации и устойчиво развитие. Начаването е финансирано от Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU) като приоритетен международен стратегически проект.
Проектът осигурява създаването на въглеродно неутрален парк, част от Тракия икономическа зона, най-голямата и устойчиво развиваща се индустриална зона в България и Източна Европа.
Пионерският характер на проекта, признат от финансиращата го германска фондация като първия по рода си в Европа, се характеризира не само с постигането на изискванията за ресурсна ефективност. Той поставя значително по-високи цели, предлагайки и иновативни инструменти за финансирането на процеса – зелени задължения.
„Политиците разбраха, че основният фактор, който ще изнесе „зеления преход“ е индустрията, а не жилищният фонд, както се смяташе доскоро. Преходът трябва да бъде базиран на чисто пазарни принципи, да се разбираме за бизнеса, за да е този активен участник в процеса“, заяви по време на форума проф. Георгиев.
Според него, когато възобновяваната енергия е произведена на място и с местни източници може да бъде по-евтина от изкопаемата.
„Моделът, който разработваме в момента, се базира на т. нар. „зелени задължения“. Не е лесен процесът за създаване на регионални енергийни общности от компании, за да споделят енергия.
Мащабната трансформация на Тракия икономическа зона – изграждането на първия в Европа въглеродно-неутрален индустриален парк с площ 5000 дка планира да привлече инвестиции във високотехнологични и енергийно интензивни предприятия с размер до 4 млрд. евро, както и енергиен баланс в обем от 1 GW енергия.
Екипът на проф. Георгиев се фокусира върху разработването и предлагането на пазарно атрактивни решения за бизнес, чрез които зеленият преход да стане факт в кратки срокове, по един естествен начин, без излишен стрес за заинтересованите страни, базирайки се на класическия икономически интерес за ценова ефективност.
Генерирането и производството на енергия на децентрализиран принцип ще доведе и до атрактивни цени за потребителите. Този проект ще покаже как практически да бъдат постигнати