След близо четири часово разискване и разглеждане на над 70 нови предложения, Общинският съвет на Пловдив прие бюджета на града. „За“ гласуваха 31, а „против“ бяха 19 съветници.
Новите предложения
Всички политически групи направиха предложения за нови обекти, които да бъдат финансирани, като най-много бяха идеите на „Браво, Пловдив“, изчетени от Борислав Инчев. Съветници от различни групи предложиха създаване на нови паркове, разширяване на велоалеите, ремонти на улици и тротоари и други. Още преди гласуването от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и БСП обявиха, че няма да подкрепят бюджета.
Преди да се гледат 80-те предложения заместник-кметът по финанси Женя Петкова представи финансовата рамка на града. Тя каза, че това е бюджет на преход между два мандата, който е изготвен на базата на реалното изпълнение на бюджета за миналата година. „Този бюджет предвижда мащабни инвестиции в детски ясли, градини, училища и общежития, благоустрояване на градската страна, социалната и административната структура, чистота на града, проектиране на паркове, зелени пространства и поливни системи. Особено внимание е отделено и на културната инфраструктура, обогатяване на културния календар на Европейската столица на културата“, каза Жени Петкова.
Бюджетът на Пловдив
Бюджетът е от 684 млн. лева, като от тях 384 млн. лева са делегирани от държавата дейности – за издръжка на училища, детски градини, социални, здравни и други служби. Местните приходи са размер на 300 млн. лева, в това число и неусвоените заеми. Очакваните приходи са в размер на 235 млн. лева. Капиталовата програма е 123 млн. лева, но в нея почти няма нови обекти. В сумата не са европейските проекти, както и тези, за които се очаква държавно финансиране в размер на още 100 млн. лева.
В разходната част най-големият проект е реконструкцията на Голямоконарско шосе – 17 млн. лева, като средствата са от държавния бюджет, които са по сметките на Община Пловдив. В бюджета има още неизплатени средства за „Модър-Царевец“ и бул. „Хаджи Димитър“, както и 5 млн. лева за ул. „Царевец‘“, която трябва да бъде ремонтирана през 2024 година.
Спортните обекти също заемат съществено място. В цялата капиталова програма са заложени 18 млн. лева за басейн „Младост“, а за стадионите на Локомотив и Ботев има съответно 12 млн. лева и 6 млн. лева, които не са усвоени. Двата обекта са в списъка на обектите, които очакват финансиране в размер 74 млн. лева от държавния бюджет. За спортния комплекс край езиковите гимназии има 3,4 млн. лева.