За радост на малките и големи посетители на Регионалния природонаучен музей в Пловдив и техните родители, в зала „Бозайници“ вече могат да се видят нови и впечатляващи експонати. Уникалните нови попълнения включват:
Хипопотам (Hippopotamus amphibius) – величествен бозайник от семейство Хипопотамови (Hippopotamidae), известен със своите внушителни размери и амфибийни навици.
Алпийски козирог (Capra ibex) – величествен представител на семейство Кухороги (Bovidae), който впечатлява със своите масивни рога и издръжливост на високопланинския терен. Известен още като алпийски козел или ибекс, този вид е символ на алпийската дива природа.
Черна антилопа (Hippotragus niger) – грациозен и елегантен бозайник от семейство Кухороги (Bovidae), който обитава гористите савани на Източна и Южна Африка. Нейната черна козина и изящни рога я правят една от най-забележителните антилопи.
„Експонатите са придобити със собствени средства на музея от лицензирано студио за дермопластика в Австралия. Благодарение на високата посещаемост и подкрепата на нашите посетители, ние непрекъснато инвестираме в обогатяване и развитие на експозицията. Това ни позволява да представяме все по-нови и интересни видове животни и растения, създавайки по-богато и вълнуващо музейно преживяване“, разказа директорът на музея гл. ас. д-р Огнян Тодоров.
Всички любители на природата и животните могат да посетят Регионалния природонаучен музей в Пловдив и да се потопят в магията на далечни и екзотични региони. Новите експонати ще разкрият на любознателните тайните на дивата природа и ще ги запознаят отблизо с удивителния свят на животните. Екипът на Регионален природонаучен музей – Пловдив ви очаква с нетърпение.
Експозицията в зала “Бозайници” е подредена в два модула. В първия са изложени видовете от българската териофауна. В нея чрез пресъздаване на естествените местообитания на видовете са показани както някои типични за нашата фауна видове, като благороден елен, дива коза, муфлон, лисица и вълк, така и някои редки за фауната на България видове – евроазиатски рис, булдогов прилеп и изчезналият за страната тюлен монах. Акцент в тази витрина са най-голямата кафява мечка на Балканския полуостров, отличена със златен медал и сръндакът, отличен със сребърен медал за страната. Във втория модул са разположени екзотични видове от цял свят, сред които тигър, пума, леопард, лъв, оцелот и амурски леопард – едно от най-редките животни на планетата. Особен интерес представляват и останалите екзотични видове – бяла мечка, американски бизон, диво магаре, двугърба камила и др. Музеят вече има в експозицията си и хипопотам, алпийски козирог и черна антилопа.