– Г-н Русинов, започнахте ударно мандата си. Само за няколко месеца успяхте да изградите напълно нова улица – „Георги Странски“. Доколко важен е този проект за района?
Щастлив съм, че успяхме да реализираме този проект, като държа да отбележа, че това се случи изключително бързо – срокът за реализация беше 6 месеца, но успяхме да я завършим за по-малко от 100 дни. Тази улица е чисто нова и е най-бързо изградената пътна връзка, без да се отнема от качеството на изпълнението.
„Георги Странски“ е много важна улица, която дава комуникация вътре в района, като позволява да се оформи един вътрешен ринг в търговската зона с излаз на бул. „Санкт Петербург“. В този смисъл тя е изключително важна и за гражданите от целия град, които минават често оттук. Стойността на обекта възлезна на 2,4 милиона лева, като средствата бяха осигурени изцяло, на 100% от общинския бюджет. Новата улица е дълга 440 метра, като е подменена цялата подземна комуникация. Положени са над 5000 кв. метра асфалт, близо 2000 квадратни метра тротоар, 18 стълба за улично осветление. Има поставено видеонаблюдение – 18 камери, и са изградени 83 паркоместа. За първи път сложихме иновативна светлоотразителна пешеходна пътека. Вчера ходих да я гледам, изглежда прекрасно и тепърва очакваме да видим нейната ефикасност.
– Кои са по-важните инфраструктурни проекти, които бихте желали да се реализират през следващата година в „Източен“?
Когато станах кмет заварих някои готови проекти – за ул. „Архитект Камен Петков“, „Богомил“ и „Славянска“. Имаме валидно разрешително за строеж за тези обекти. Чакаме финансиране, като за улица „Славянска“ имаме одобрен бюджет от 3,5 млн. лева. Така че имаме готовност, чакаме финансиране.
В момента на финален етап е проектирането на улиците „Храбрец“ и „Кемера“ в квартал „Изгрев“. Те ще оформят един вътрешен ринг от ул. „Ландос“ през „Храбрец“ и „Кемера“ с директен излаз към бул. „Цариградско шосе“. Това доста би облекчило трафика. Също така на „Храбрец“ е обособена търговска зона, там се намира и единствената църква в квартала „Свети пророк Илия“, поликлиниката също се намира на „Храбрец“, така че всичко това я прави ключова и за мен е приоритет да започна оттам. Пак казвам, проектирането е на финала и смятам до края на мандата този проект да бъде изпълнен.
– Планирате ли изграждането на паркинги в района?
Относно паркингите, имам заварен проект, който е в ход и очаквам да приключи в кратки срокове. Става въпрос за паркинга зад „Преспа“ 8, 10 и 12. Чакаме разрешителното за строеж. В проекта сме заложили 132 паркоместа. Предвидено е изграждане на изцяло нова отводнителна система, осветление, денонощно видеонаблюдение и не на последно място залесяване и облагородяване на целия район.
Имаме аналогичен паркинг в съседство зад номера 2, 4 и 6, който е с видеонаблюдение, изцяло нов асфалт, маркировка, осветление и смея да твърдя, че гражданите са много доволни. Тук държа да отбележа, че той е изцяло безплатен за всички. Ще бъде изградена и „топла“ връзка между двата паркинга, които ще бъдат свързани с път.
– Работите по обрагородяването на междублоковите пространства, съвсем наскоро открихте две изцяло нови спортни площадки. Кои други пространства предвиждате за обновяване и имате ли вече готови проекти?
Да. Миналия месец открихме две спортни площадки – на ул. „Босилек“ и ул. „Кедър“. От общо 5 проекта по ПУДООС ни останаха още три, които са пред завършване и предстои да открием. Те са на улиците „Богомил“, „Волтер“ и „Правда“ до училище „Кирил Нектариев“. До две седмици очакваме да бъдат завършени изцяло и сме готови за посещение от комисия от МОСВ и ПУДООС за одобрение и приемане на обектите.
– Вложихте много усилия в ликвидирането на незаконните сметища. Как оценявате работата си в тази посока?
С незаконните сметища започнах да се занимавам буквално от първия ми ден след встъпването в длъжност. Това е един от акцентите в работата ми, тъй като районът определено има проблем с тях. Като начало изградихме ограничителна дига, за да не могат да преминават превозни средства и най-вече каруци към поречието на река Марица. Това е на ул. „Крайречна“ до ул. „Бъндерица“. Там сме оставили само една просека, за да може да минават пожарни коли при нужда.
С помощта на ОП „Чистота“ още в началото на мандата от поречието на реката извозихме над 1500 тона отпадъци, като коритото на Марица беше основно почистено, това беше първата ми задача. Сега мога да кажа, че мястото изглежда доста по-различно, пак се акумулират отпадъци, но не с този интензитет, който беше преди.
Другата мярка в борбата със сметищата е поставянето на видеонаблюдение на възлови точки, там където традиционно се образуват нерегламентирани сметища. На този етап имаме поставена камера при най-голямото – на входа на ул. „Калина“. Там вече има камера, която заснема нарушителите.
Друго, което въведохме е, че по протежението на ул. „Ландос“ проектирахме и вече имаме изградени търговски площи, както е сега пред „Димчо Дебелянов“. Продължаваме на север по протежението на „Ландос“ и имаме новоизградени 9 преместваеми търговски обекти, които са вече с издадени разрешителни и работят точно на мястото, където преди имаше сметище. Така хората се грижат за мястото, стопанисват го, а сметището се измести, там вече няма струпване. Концепцията ми е такава, че по някакъв начин винаги се акумулират отпадъци, но нека да не са на 5 или 6 сметища, а да са в едно – така е по-лесно и за „Чистота“, търговските зони са по-чисти, заплащат наем на общината, създават работни места и районът става малко по-облагороден и уреден. В този ред на мисли, идеята е там, където има сметища и имаме възможност, да ги преобразуваме в търговски зони и хората сами да си ги стопанисват и култивират, което ще е най-добре и за гражданите, и за община Пловдив
Държа да подчертая, че работим в отлична координация с ОП „Чистота“. Благодаря на ръководството и на целия екип, хората се трудят неуморно и ежедневно се чисти. Стараем се с повече труд и комуникацията с хората да им променим съзнанието и постепенно да вървим заедно към един по-чист квартал.
– „Източен“ е един от районите, в които има подлези. Каква е ситуацията с тези съоръжения?
Започнахме основен ремонт в най-големия и приоритетен подлез в района, а именно този на улица „Ландос“ и бул. „Цариградско шосе“. Към момента са сложени нови отводнителни шахти, поставено е и изцяло ново окабеляване. Вече са монтирани новите осветителни тела. Предстои да бъде поставена новата настилка и мазилка. Съоръжението ще бъде свързано със СОТ и видеонаблюдение, което предстои да бъде монтирано. Предвиждаме и естакади за детски колички и велосипеди. В този подлез ще въведем и една интересна иновация – полагането на подово отопление в стълбите, благодарение на което няма да се налага чистенето от лед и сняг в зимните месеци.
Този подлез е изключително важен, тъй като точно там има съсредоточен огромен човекопоток – той е подход към големите хранителни вериги в района и на ден през него преминават около 2000 – 3000 души. Пресичането през пътното платно създава огромни предпоставки за инциденти и пътно-транспортни произшествия. С цел превенция на това се стараем да изградим подлеза както трябва, да го направим използваем, след което евентуално отгоре да се ограничи преминаването на пешеходци. Това от своя страна това ще доведе до отпушване на трафика на това възлово място, което се явява източната входно-изходна артерия за Пловдив. Ако няма пешеходен светофар там, няма да се получават тапи и входът на града ще бъде отворен.
Крайният резултат ще бъде едно изцяло обновено и по-приветливо място за безопасното пресичане на гражданите и жителите на района.
– През изминалата година в район „Източен“ имаше богата културна програма с разнообразни събития. Какви са плановете ви за догодина в тази насока?
Продължаваме да развиваме културното съдържание в района. Държим отлична комуникация с училищата и детските градини, правим заедно много общи събития, като се опитваме да включваме и по-различни идеи в културния календар на „Източен“. Стараем се да включваме в празниците всички детски градини, училища, читалища и пенсионерски клубове, които създават прекрасно настроение с програмите си. Ще продължим да развиваме и парк „Каменица“ като място за култура.