Все повече фирми изпитват трудност да намерят подходящи кадри. В същото време много хора с висше образование работят неквалифициран труд. Това показват данни на икономисти и работодатели в Пловдивско. Въпреки това вторият по-големина град отчита ниски нива на безработица – близо 4%.
Стефани Пехливанова се регистрира в Бюрото по труда, след като е напуснала работата си като сервитьорка. Сменила е няколко фирми до момента, но без резултат. „Не се разбрах с работодателя. Ужким 6 дена по 8 часа. Всичко излезе лъжа. Никаква коректност. Никакво отношение и накрая прекратихме. Масово е така“, казва Стефани Пехливанова пред БНТ.
Казва, че е попаднала в омагьосан кръг и все по–трудно се грижи за двегодишното си дете. „Още повече се утежнява ситуацията, когато не намериш работодател, който да ти влезне в положение. Сякаш те никога са нямали деца“, отбелязва Пехливанова.
Работата, която Стефани търси, не съответства на квалификацията й. Повечето работодатели в Пловдивско търсят именно неквалифицирана работна ръка. Глад за кадри има основно в индустрията. „Със средно образование най-търсени са оператори на стационарни машини и съоръжения, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт, монтажници“, посочва Антония Ватралева, нач. Отдел „Посреднически услуги“, Дирекция „Бюро по труда“-Пловдив.
В същото време много хора с висше образование не работят по своята специалност заради липса на подходящата позиция. „Тоест те заместват тези, които са с професионалното образование, но те понеже се обучават масово в нетърсени специалности, нямат необходимите умения, не биват наети“, заявява Зорница Славова от Института за пазарна икономика.
В Пловдивско най-търсени са учителите, лекарите, шофьорите и машинните оператори.