И 2024 година в Пловдив не мина без инциденти с пострадали хора и автомобили от паднали по улиците дървета. За да не зачестяват тези случаи, ще бъде създадена географска информационна система, която ще показва възрастта, състоянието на всяко едно дърво и дали то е опасно, предава БНТ.
В същото време, невинаги се реагира на сигналите от граждани за лошо състояние на дърветата, разказва пловдивчанин, който остана инвалид, след като върху него падна дърво. Случаят е отпреди две години. „Както си вървях нормално, спокойно, доволен, че съм си пазарил и изведнъж страхотен удар почувствах. Строполих се на земята. Багажът ми хвръкна на десетина метра някъде. Да си взема въздух не мога, не мога да извикам“, разказва Вельо Генчев.
Мъжът губи за кратко съзнание, а в болницата се оказва, че има няколко фрактури. Претърпява три операции и поредица рехабилитации. Въпреки това не се възстановява. „Близо от 2 години съм с патерици, с които аз трябваше да проходя много отдавна. Бях здрав, вървях си навсякъде. Колело си карах всеки ден“, разказва той.
Заради инцидента семейството е осъдило общината два пъти. Казват, че опасните дървета са навсякъде. Пускали са множество жалби, но без резултат. „Да се изрежат дърветата отгоре надолу. Не както правят – да ги изравняват отдолу нагоре. Половината дървета трябва да се изрежат. Просто за да не падат“, обясни Мариана Генчева – съпруга на Вельо.
За да не се повтарят тези инциденти, от общината ще изготвят карта на опасните дървета в града. „Ще има и актуално състояние на дървото – дали е обследвано, дали е манипулирано по него. Ще даде малко по-голяма обективност на дървесната растителност и състоянието на всеки един от видовете, които са в града“, коментира Антон Георгиев – директор на ОП „Паркове и градини“ – Пловдив.
Специализирани екипи обследват дърветата по график. Ако се установи, че има кухи и опасни видове, те се премахват.