Фирми могат да наемат на трудов договор през лятото стажанти – проектът осигурява възможност за включване в практика на реално работно място на безработни, неактивни и търсещи работа лица, в т. ч. учащи -ученици и студенти. Практиката се осъществява по трудов договор на пълно или непълно работно време, за срок до 6 месеца.
Участниците получават възнаграждение в размер на минималната работна заплата за страната, както и дневна транспортна надбавка в зависимост от местоработата. Работата се извършва под ръководството на ментор, определен от работодателя. Проектът предвижда и конкретни стимули за работодателите. Агенцията по заетостта възстановява разходите за възнаграждение и осигуровки за периода на практиката. Осигурява се и възнаграждение за менторите – служители на предприятието, които ръководят и подпомагат участника по време на практиката. При сключване на безсрочен договор с младеж, успешно приключил практиката, работодателят получава допълнителен стимул – възстановяване на осигурителните вноски за шест месеца. Идеята е младите хора на възраст от 16 до 29 години, които са в лятна ваканция и компаниите да се възползват от проект „Младежки практики“, финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027. Основната цел е да подпомогне младежи, включително такива без опит да придобият практически умения, посочи Смилен Вълов, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, на среща днес с инж. Пламен Панчев, създател и директор на Тракия икономическа зона /ТИЗ/.
Двамата посетиха Технологичния комплекс в Професионалната гимназия по машиностроене /ПГМ/ – Пловдив, който е реализиран със съдействието на екипа на ТИЗ – най-големият публично-частен индустриален парк в Източна Европа, и на безвъзмездната финансова помощ на фирмите, които са ситуиране в зоната – Макском и Милара Интернешънъл. Комплексът от лаборатории с високотехнологична апаратура на двете компании и на Центъра за професионално обучение „Тракия“ към ТИЗ е образец за това как трябва да изглежда едно съвременно, модерно професионално училище.
Работодателите могат да кандидатстват за проект „Младежки практики“ по електронен път чрез сайта на Агенцията по заетостта https://www.az.government.bg/pages/mladejki-praktiki/. Консултации и подробни разяснения могат да получат и в местното Бюро по труда, посочи Смилен Вълов. Тази програма улеснява фирмите при провеждането на летните стажове на възпитаници от партньорски училища и университети, а учениците и студентите трупат трудов стаж.
Проведената вчера и днес в Пловдив Национална работна среща на Агенцията по заетостта дава практически резултати, убеден е инж. Пламен Панчев, чийто екип привлече над 200 чужди и български компании да инвестират в зоната около Пловдив. За Радио Пловдив той коментира, че афишираното преди ден от социалния министър Борислав Гуцанов решение за създаване на електронен регистър на икономически неактивните лица, за да има желания от всички ефект, трябва да се включат повече институции и бизнесът. Инж. Пламен Панчев даде като пример доброто взаимодействие на Тракия икономическа зона с образователното министерство и общините. По думите му, за да се задържат децата в училище, трябва да се промени една част от програмите за обучение, за да се мотивират младите хора.
Затова като публично-частно партньорство заедно с бизнеса, общините и образователните институции правим пилотни проекти, като този в ПГМ – Пловдив, за да дадем възможност на учениците, които са на ръба да напуснат образованието, да получат заедно с престоя си в учебното заведение една добра професия, чрез която да се реализират професионално в България, допълни инж. Панчев. Според него нито една институцията сама или нито една мярка сама не може да даде търсения резултат. И колкото по-добра е комуникацията между държавата, бизнеса и местната власт резултатът ще бъде по-добър.
Няма търсене на каквото и да е работна ръка. Има търсене на специалисти с необходима квалификация. И ако това нещо го разберем като общество и ако това си поставим за цел за решаване, резултатите ще ни удовлетворят всички, заключи инж. Панчев. Според него квалифицираните специалисти се създават от бизнеса, от професионалното образование, от сътрудничеството между училищата, университетите, местната власт и това е решението.