Бум на строителството в Пловдив: Изграждат 4000 нови жилища

Бум на строителството в Пловдив: Изграждат 4000 нови жилища

В Пловдив започва изграждането на нови 4000 жилища, които предстои да излязат на имотния пазар в следващите години. Най-бързо се разрастват районите „Южен“ и „Западен“.

Вторият по големина град у нас привлича население от всички краища на страната, но строителният бум поставя и сериозни предизвикателства пред администрацията за изграждане на необходимата инфраструктура, предава БНТ.

В южните зони на Пловдив ежедневието на една майка е свързано с изминаването на километри разстояние, за да заведе голямата си дъщеря на училище, а малката до най-близкия парк.

От юли до септември ръстът на издадените строителни разрешения е 25% спрямо предишните три месеца. „Това води до количествено развитие на града, но не и до качествено. Напротив параметрите се влошават, презастроява се, трафикът всички виждаме колко тежък почва да става“, каза арх. Чавдар Тенев – председател на камарата на архитектите, Пловдив.

В южния квартал „Остромила“ цената на квадратен метър достига 1300 евро. Общинската администрация се опитва да навакса с изграждането на нова инфраструктура. „Предстои изграждането на нова детска ясла за 10 групи, обновяват се и се пристрояват сгради към съществуващи училища. Предстои да се изгради продължението на бул.“Македония“ да бъде пуснат пробива под централна гара, като възможна връзка между кварталите“, обясни Хакъ Сакъбов – зам.-кмет на Пловдив.

Като мярка да ограничи строителството в града общинската администрация вдигна цената за издаване на строителни разрешения от 5 на 12 лева на кв.м. Данните показват, че именно в месеците преди да влязат в сила те, бизнесът е бързал да входира документите си за планирани дейности. Тепърва ще се анализира дали новите такси ще повлияят на инвестиционните намерения на бранша.

Последвайте ни: Facebook Telegram
Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *