България е била „отличник в Европа“ по финансова дисциплина и усвояване на еврофондове, но в момента се намира в наказателна процедура. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, коментирайки в Кюстендил актуални политически и икономически теми. Той подчерта, че страната е преминала през редица кризи, включително глобалната финансова криза, гръцката дългова криза, мигрантската вълна и COVID пандемията, като според него управлението на ГЕРБ е поддържало стабилност в тези периоди, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона.
„Ние не се оправдаваме с никой, а правехме това, което трябва. Цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България“, заяви Борисов, като допълни, че страната е постигала над 99% усвояемост на еврофондовете. По думите му, именно през първите години на управление на ГЕРБ е извършено „затягане на коланите“ и изчистване на дефицита в условията на глобална финансова криза. „През еврофондовете успях да балансирам и България да върви нагоре“, посочи той.
Борисов коментира и актуалната политическа ситуация, като отправи критики към настоящото управление и бивши служебни кабинети. Той посочи, че сегашни и бивши министри и премиери „прехвърлят отговорността“, вместо да решават реални проблеми. „Те продължават да се държат като президентска институция“, каза лидерът на ГЕРБ. „В сегашния кабинет има министри, които включително и по два пъти са били премиери като Гълъб Донев, Шишков за трети път е министър, Демерджиев също. Те не се учат, но излизат и говорят все едно сега са се родили. Не сме с бяла памет, както казва Радев. Имаме много добра памет“, каза той.
„Вместо да поемат отговорност, те дават с 2 милиарда повече на същите фирми, за които казваха, че са олигарси. Припомням ви, че 14 милиарда лева повече за 1 година събра правителството “Желязков”. А Радев сега залага по-малко. Защо? Каква е причината? Ако е имало кражби, както казваха, защо теглят 6 милиарда евро нов дълг? Нали като спрат кражбите трябва да “хартисат”?“, попита Борисов.
„Когато ние внасяхме консервативни бюджети, нито веднъж не срещнахме подкрепа от президентската институция. Време е да се стегнат и да си свършат работата. Но продължават да се държат като президентска институция, която само критикува и търси оправдания. Единственият, който се справя е г-н Копринков, който в момента им подрежда структурите на партията. И който го подценява – много греши“, предупреди той.
По отношение на бюджета той посочи, че трябва да се гледат реалните приходи и разходи, като отбеляза, че „за една година правителството на Росен Желязков е събрало 14 милиарда лева“. Той постави въпроса и за планиран нов дълг от 6 милиарда евро. „Ние се държим толерантно, но не можем да слушаме всеки ден оправдания и че някой им е виновен“, заяви Борисов.
Лидерът на ГЕРБ коментира и протестите, като подчерта, че партията му не разчита на подобни действия за политически ефект. „ГЕРБ не сме по протестите. Ако правителството падне и има нови избори, резултатът ще е сходен. Партиите не са готови“, каза той.
Борисов подчерта, че страната има нужда от „нормална политическа обстановка“, за да може да се развива и да управлява ефективно. „Септември месец ще коментираме президентските избори, има много време и могат да се променят нагласите на хората. Всичко зависи от правителството, особено ако продължат на инат“, каза още той. „Нямаме бърза работа, трябва да убедим хората, че отново можем да управляваме добре. Никоя партия не е направила толкова за България през последните десетилетия, колкото ГЕРБ“, категоричен е той.
Публикувай коментар
















