Пловдивските момичета от хор „Евмолпея“ ще честват Деня на българската азбука, просвета и култура в Румъния, с която сме в историческа, духовна и географска близост. В навечерието в най- хубавия български пролетен празник – Деня на българското училище, на всички ученици и учители – 24 май, ще е начало на юбилейните дни по повод 280 години от основаването на първото българско училище в света, носещо името на книжовниците и първоучители Кирил и Методий в Стар Бешенов. Девическият хор „Евмолпея“ не случайно е поканен да изнесе цикъл концерти в северната ни съседка Румъния. Преди 174 г. първото светско честване по българските земи на двамата равноапостоли и покровители на Европа става през Възраждането в Пловдив и е организирано в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ от Найден Геров.
Този празник ще бъде отбелязан на 23 май от най-голямата и най-старата запазена българска диаспора в Румъния, населена от 3500 българи, намираща се в областта Банат на района Трансилвания, включваща Стар Бешенов, Винга и Тимишоара. Тези селища са център на българщината и кътчето, запазило душата на България за повече от 300 години. Поканата е персонална към хор „Евмолпея“ при ЦПЛР-ОДК- Пловдив с диригент д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова. Получена е чрез кмета на гр. Пловдив, г-н Костадин Димитров, от извънредния и пълномощен Посланик на Република България в Румъния г-н Радко Влайков и е с подкрепата на г-н Георги Наков – депутат на българското национално малцинство в Румънския парламент, лидер на Съюза на банатските българи и почетен Консул на България в гр. Тимишоара.
За банатските българи Денят на светите братя Кирил и Методий е изключителен празник. От 2015 г. в Румънския парламент е приет закон, с който 24 май е обявен за Ден на българския език в Румъния. Именно поради значимостта на празника и за да си припомним вековните връзки между българи и румънци е поканен хор „Евмолпея“ след многобройните му участия пред българските общности в Сърбия, Хърватия, Северна Македония, Турция, Германия и Франция, а този път и в Румъния.
Хор „Евмолпея“ е високо оценяван състав сред българските малцинства в тези страни. Топлите връзки с българските дружества, дипломати, специалисти с хорови състави, незабравимите концерти в много градове с българско население и ценители на хоровото изкуство, предопределиха по естествен начин избора на пловдивските момичета. През годините хор „Евмолпея“ е участвал в различни културни-дипломатически мисии, но и тази се очертава като много затрогваща, защото е свързана с един от най- светлите български празници, скъп на сърцето на всеки българин, с езика на нашите деди и с гордостта, че и ний сме дали нещо на света!
Честването ще се състои в Стар Бешенов, с тържествено отбелязване на патронния празник на Теоретическия лицей „Св. св. Кирил и Методий“ – Дудещий Веки и ще се състои в Дома на културата „Яку Ронков“ – носещ името на първия учител по български език в областта Банат. Гимназията е открита през 1745 г. и от тогава до днес няма нито една година прекъсване на учебния процес. (Априловската гимназия, първото светско училище в поробена България е основана 90 г. по- късно през 1835 г.). Гимназията тук е единственото в Румъния училище, в което български език се учи от детската градина до 12 клас.
Изключително силен акцент в рамките на тържествата ще бъде 200 – годишнината от издаването на първия български учебник „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. С оглед обвързаността и жизнения път на големия български общественик и будител с различни градове в Румъния, както и поради огромния му принос за запазването на българската традиция и слово, тази двувековна годишнина бе включена в списъка на бележитите годишнини по линия на ЮНЕСКО, по инициатива на България, подкрепена от Румъния и Франция. Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО също дава патронажа на честването. В културен център „Карол Телбиз“, носещ името на най-младият и най-важният кмет в историята на банатските българи, ще бъде представен за първи път пред широка аудитория юбилейния тритомник с произведения на д-р Петър Берон, издаден от пловдивското издателство „НИТОН, а то ще запознае публиката и с други издания от наши възрожденци, като Г. С Раковски и Петко Славейков (екземпляри от които, както и от юбилейната трилогия ще бъдат дарени на българските читатели в Румъния). За българската общност ще бъдат подготвени безплатни брошури за значимата годишнина и за съдържанието на сборника. Ще се състои премиерна прожекция на документален филм за личността и делото на д-р Петър Берон, за този „Достоен наследник на Хумбулта“, както Славейков нарича д-р Берон в некролога за него от май от 1871 г.
В тези празнични дни хор „Евмолпея“ ще изнесе самостоятелни концерти и в красивата българска Римокатолическа църква „Успение на Пресвета Богородица в Стар Бешенов, построена от българите католици, дошли по тези земи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 година. На самия 24 май, момичетата ще отпътуват за Винга, където ще огласят великолепната неоготическа църква, най- големия храм в района. Винга е селище от градски тип, което е начело на банатското българско национално възраждане през 19 век. Селището е в български граници по времето на хан Крум, при цар Симеон и при сина му Петър I. Градът е заселен от българи през 1723 г., а Мария Терезия потвърждава с тържествена грамота заселването им.
В един от дните също с представяне на хора в гр. Тимишоара, момичета ще се запознаят със забележителностите на третия по големина град в Румъния и главен град на областта Банат. Наричан „Малката Виена“ и „Виена на Балканите“, градът е сърцето на Румъния, един от най-красивите градове на Европа, който крие много история, археология и красота. Ще посетят площада на Обединението в центъра на старата част на града, Католическата катедрала с гробницата на единствения български епископ – Никола Станиславович, дошъл с прадедите си от България в Тимишоара, ще видят бароковият дворец и най-големия търговски център в Европа. Предстои им срещнат и с представители от лектората по българския език към Западния университет в града. Тук през 1849 г. е роден Йосиф Иванович, най-известният композитор на валсове след фамилията Щраус.
С обновения състав на формацията хористките, заели местата на абитуриентките ще представят многоцветна програма и пъстър репертоар от 20 песни с различни стилове на няколко езика, но тъй като XXXIV – то им задгранично турне обхваща дните за празника на българската писменост и култура, на всеки концерт ще започват неизменно с химна „Върви народе възродени“ по музика на Панайот Пипков и текст на Стоян Михайловски.
За пореден път младите пловдивски хористки ще развеят знамето на българската култура, а като носител на званието „Посланик на добра воля“ ще са и културни дипломати, които през годините на своята 20 годишна творческа дейност, успешно представят българския дух, красота и талант при срещите си с нашите сънародници зад граница, защото България е навсякъде, където се говори български, където се събираме под българския флаг и заедно честваме важни исторически дати.
Да пожелаем и този път на хор „Евмолпея“ светъл път със закрилата на Св. Св. Кирил и Методий.