Фирми и училища представиха на 10 май дейността си на първия „Панаир на професиите“ в Пловдив, който е под мотото „професионалните гимназии и бизнесът – заедно за успех“, съобщава кореспондентът на БТА в града под тепетата Ирина Шопова. Инициативата е изцяло благотворителна и се организира от сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“, със съдействието на Община Пловдив и Регионалното управление на образованието в Пловдив.
„В това благородно дело в полза на обществото срещнах много съмишленици. Щастлива съм, че в усилията да ориентираме децата да учат занаят, ме подкрепиха знакови компании от Тракия икономическа зона /ТИЗ/ и директори на професионални гимназии“, изтъкна при откриването Катя Стайкова, директор на Клъстера, която организира благотворително събитието. Според нея следващото издание трябва да е по-мащабно като място и участници и да е в рамките на повече дни. „Необходимо е да се набляга на професионалното образование, защото са ни нужни млади хора, които имат занаят“, допълни още изпълнителният директор на Клъстера. По думите й индустрията се развива изключително бързо и има нужда от децата, които ще продължат този растеж.
Заместник-кметът на Пловдив с ресор „Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование“ Владимир Темелков каза, че нищо в Пловдив не е по-важно от това събитие. Той посочи, че професионалното развитие е бъдещето и общинската администрация работи за подобряване на образователната инфраструктура.
„България има силна индустрия и добро образование и когато тези две неща се съединят, стават още по-добри и развити“, каза в приветствието си изпълнителният директор на Тракия икономическа зона инж. Пламен Панчев.
„Професионалното образование дава възможности на икономиката на страната и обществото като цяло. В лицето на пловдивските училища бизнесът има предвидим партньор, на който винаги може да разчита“, каза началникът на Регионалното управление на образованието в Пловдив Иванка Киркова. Тя допълни, че министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подкрепя инициативата.
В панаира, който беше разположен на площада до Централна поща, участваха 14 компании от Тракия икономическа зона: БТЛ Индъстрийз, АББ България, ЛИБХЕР, ЛИНКИН, Холдинг КЦМ 2000, Милара Интернешънъл, Шнайдер Електрик България, МАКСКОМ, ИНСА ОЙЛ, Европимел, Латекоер България, ИНДЕКС-6, Кюбик.Уан и ВЕМ Юръп. Ученици и преподаватели от 10 гимназии представиха специалностите, които предлагат образователните институции: ПГ по машиностроене, ПГ по хранителни технологии и техника, ПГ по битова техника, ПГ по селско стопанство – с. Белозем, ПГ по електротехника и електроника, ПГ по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“, ПГ по облекло „Ана Май“, ПГ по механотехника „Проф. Цветан Лазаров“, ПГ по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ и СУ „Св. св. Кирил и Методий“.
„Това изложение е много полезно за нас, защото не знаем какво представляват съвременните професионални училища. Панаирът е много полезен да ориентираме децата си, които сами имат възможност да видят какво могат да работят и учат„, коментира Мария Нанева, която посети изложението със сина и дъщеря си. Три момичета от седми клас разказаха, че научават за някои училища и специалности за първи път и това би променило желанията им, свързани със средното образование.
Родители и ученици имаха възможност да видят изготвените специално за форума от фирмите и гимназиите модели за учене и работа, както и да се качат в българското електрическо камионче, което се произвежда в Милара Интернешънъл в ТИЗ. Начало на Панаира дадоха чудесните изпълнители от вокална група Бамбини, формация за автентичен фолклор „Куклици“ и камерен състав на фолклорен танцов ансамбъл „Иглика“ от ОДК – Пловдив и ансамбъл „Марица“ към СУ „Св. св. Кирил и Методий“.