На 03.01.25 г. приключи изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Асеновград”, по административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №BG05SFPR002-2.001-0047-C01, по процедура BG05SFPR002-2.001 „ГРИЖА В ДОМА”, финансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), чрез Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021 г. – 2027 г.
За да не се допусне прекъсване на предоставяните интегрирани здравно–социални услуги на най–уязвимите групи, стартира процедура с насоченост към нуждаещите се самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.
Целевите групи по новата процедура са:
- самотно живеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;
- самотно живеещи лица в над трудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.
Индикативният брой потребители за община Асеновград, определен от Управляващия орган, е минимум 99 лица. На потенциалните потребители от целевите групи ще се изготвя реална оценка на нуждата от подкрепа, като се използва инструментариумът за извършване на функционална оценка на лицата за извършване на ежедневни дейности по скалата на Бартел и оценка на възможностите на лицата да извършват инструментални ежедневни дейности по скалата на Лоутън-Броди по методология за оценка на целевите групи по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, определена от Управляващия орган. След извършване на оценката на потребностите на одобрените лица, в рамките на финансирането се предоставят почасови интегрирани здравно-социални услуги.
По настоящата процедура, чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, са допустими за финансиране следните дейности:
1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.
2. Провеждане на специализирани обучения на екипите и супервизия, включително обучения, във връзка с въвеждането на нови методологии за оценка на потребностите.
3. Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, включително осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне (при необходимост).
Процедура BG05SFPR002-2.012 ”Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана от Европейския социален фонд+, чрез Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021 г. – 2027 г.