Ученици създават триизмерна карта на България от рециклирани материали

Ученици създават триизмерна карта на България от рециклирани материали

Традиционните учебни часове се превръщат във вълнуващо изживяване, което стимулира учениците да изследват света и да осмислят взаимовръзките между природата и човека. Благодарение на креативна STEAM практика децата развихрят въображението си, за да създадат триизмерна природогеографска карта на България от естествени и рециклирани материали. Иновативният подход е дело на преподавателя Полина Владимирова от ОУ „Христо Смирненски“ в гр. Червен бряг и е разработен в рамките на международния проект S.TEMPO, реализиран с подкрепата на програма „Еразъм +“ и издателство „Клет България“. Тази и още много други STEM/STEAM активности са резултат от сътрудничеството между началните учители от България, Сърбия и Словения.

Проектът намира своята практическа реализация в класната стая на преподавателката Полина Владимирова, където учениците изработват триизмерна природогеографска карта на България. Разделени на екипи, всяка група се съсредоточава върху различна природна зона, като използва подръчни и рециклирани материали – найлонови торбички, капачки, картон, шишарки, черупки и миди. Идеята е не просто да се пресъздаде релефът на страната, а да се представят връзките между природните дадености, климата, ресурсите и човешките дейности. Моделът, създаден в рамките на международния проект S.TEMPO по програма „Еразъм+“ с участието на учители от България, Сърбия и Словения, превръща стандартния учебен час в работилница за идеи. Така децата усвояват знания чрез преживяване и откривателство – подход, който отговаря на съвременните образователни цели и изгражда умения за работа в екип, критично мислене и устойчиво отношение към средата.

„Виждаме как ученето може да бъде истинско приключение, когато децата излязат извън страниците на учебника и започнат да създават със собствените си ръце. Картата на България, изградена от рециклирани материали, е повече от проект – тя е символ на въображение, работа в екип и осъзнато отношение към света. Подобни инициативи са ярък пример за това как съвременното образование може да вдъхновява учениците и да развива умения с дългосрочна стойност“ – сподели Бояна Табакова, ръководител отдел „Дигитални продукти, европейски и национални програми и бизнес развитие“ в издателство „Клет България“.

Проектът S.TEMPO (STEM/STEAM in Primary School: Mission Possible) вече в продължение на две години служи като платформа за усъвършенстване и внедряване на STEM/STEAM подхода в началното обучение. Благодарение на сформираната международна мрежа от преподаватели, университети и образователни издателства от България, Сърбия и Словения са разработени и приложени множество иновативни практики, които обогатяват учебния процес и стимулират креативността и любопитството на учениците. Заключителната конференция по проекта, организирана от издателство „Клет България“ на 27 юни в град София, даде поле за споделяне на утвърдени методологии за създаване и провеждане на STEM/STEAM активности, както и примери за успешни дейности, представени от експерти от трите държави. Конференцията затвърди значимостта от сътрудничеството за постигането на устойчиви резултати в образованието и положи стабилна основа за по-нататъшното развитие и прилагане на STEM/STEAM подхода.

Повече информация относно останалите STEM/STEAM практики в рамките на проекта e достъпна в дигиталната платформа iZZI и може бъде открита ТУК.

 

За издателство „Клет България“: 

Издателство „Клет България“ е водещо образователно издателство у нас, част от голямата европейска издателска група Klett. Учебниците и учебните помагала с марките Анубис, Булвест 2000, Изкуства и Klett, осигурявани от издателството, са символ на качество за няколко поколения български учители. 

„Клет България“ доставя на българския пазар и учебни системи и помагала за чуждоезиково обучение на Klett, университетските издателства Cambridge University Press и Oxford University Press, големите европейски издателства Delta, Difusión, Éditions Maison des Langues и Casa delle Lingue, както и речници и самоучители с марките PONS и Langenscheidt. 

 „Клет България“ е член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, Българско-британската бизнес асоциация, Германско-българската индустриално-търговска камара и на Асоциация „Българска книга“. 

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *