Инициативата “Активно предизвикателство за училища”, която има за цел да насърчава физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците, отличи най-активните учебни заведения за учебната 2024/2025 година. Организаторите oт BG Бъди активен се фокусираха върху редовното насърчаване на физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците. Всеки месец училищата бяха поканени да реализират по едно предизвикателство, което помага децата да останат активни през цялата учебна година.
Четири са учебните заведения, които са отличени за своите усилия и ангажираност в рамките на инициативата:
- СУ “Петко Рачов Славейков” – град Кърджали
- СУ “Христо Смирненски” – град Искър
- ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – село Дончево
- ДГ “Европейчета” – град Враца
„Изключително сме горди с постиженията на тези учебни заведения“ – заяви координаторът на проекта от сдружение BG Бъди активен – „Техните усилия и креативност в организирането на разнообразни активности показват колко важно е да се насърчава физическата активност и здравословният начин на живот сред младите хора.“ Предвид активността и усилената дейност в предизвикателствата, екипът на BG Бъди активен ще награди най-активните учебни заведения за участието им в инициативата “Активно предизвикателство за училища” с парична сума за закупуване на спортни стоки и пособия за часовете по физическо възпитание и спорт.
Ето и какви активности организираха учебните заведения:
СУ „П.Р. Славейков“ включват насърчаване на физическата активност (спортни празници, йога, стрийтфитнес, походи), здравословно хранене (коледни кулинарни храни, благотворителна продажба на лимонада), екологични инициативи (създаване на играчки от рециклирана хартия, презентации и еко игри с рециклирани материали) и граждански инициативи/смислено прекарване на времето (благотворителен базар).
СУ „Христо Смирненски“ организираха срещи с видни спортисти и демонстрации (спортни танци, карате, функционална тренировка, йога), състезания за разделно събиране на отпадъци, походи сред природата, почистване на парка, творчески работилници за коледни украси, срещи с известни личности от региона – възпитаници на училището, и интензивни тренировки по „Протоколът Табата“.
Основните дейности в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ включват активни междучасия с игри на открито, беседа за здравословни храни и приготвяне на такива, спортни дейности на открито (бягане, щафетни игри, футбол), музикални междучасия, коледни тържества, турнири по шахмат, почистване на училищния двор, изработка на мартеници и сувенири, тренировки по хандбал и отбелязване на Деня на водата и Деня на Земята със засаждане на цветя и билки.
ДГ „Европейчета“ включиха в своите дейности активни игри и дейности със спортен характер (футболни турнири, йога, общоразвиващи упражнения), здравословно хранене (работилници за хляб, благотворителни базари със здравословни храни, приготвяне на рецепти с тиква), екологични инициативи (рециклиращи арт работилници, облагородяване на двора за био зеленчукова градина, разделно събиране на отпадъци, изработване на хранилки за птици) и дейности, свързани с връзката между поколенията и превенция на заболявания (посещения на солна стая, срещи с пчелари, работилници за мартеници с родители).
„Нашата цел е да създадем устойчиви модели за интеграция на физическата активност в учебния процес,“ сподели Румяна Киризиева, сдружение БГ Бъди активен – „Чрез тази инициатива ние не само насърчаваме здравословния начин на живот, но и изграждаме основите за дългосрочно благополучие на младите хора.“ Учителите играят ключова роля във въвличането на децата в спорта и физическата активност. Те могат да използват различни методи и стратегии, за да направят този процес по-интересен и ефективен.
Повече за инициативата
Инициатива “Активно предизвикателство за училища” се фокусира върху редовно насърчаване на физическата активност и здравословния начин на живот сред ученици. Всеки месец училищата са поканени да реализират по едно предизвикателство, което помага децата да остават активни през цялата учебна година. Инициативата е координирана от сдружение “Спортът за образование и здраве” (DES / Испания) и е финансирана по програма Еразъм+ на Европейската комисия.