За осми път в Пловдив започна „Творческа лаборатория за запознаване с хорова музика“, носеща името на Крикор Четинян (1943-2018). Тя е създадена през 2015 год. по идея на Крикор Четинян – изтъкнат български хоров диригент и дългогодишен преподавател по дирижиране в АМТИИ-Пловдив и НМА „Панчо Владигеров“- София и Кръстин Настев – негов ученик и последовател, понастоящем – диригент на Варненската опера.
Летният курс дава възможност на участниците – хорови диригенти, студенти и учители по музика, да работят с водещи фигури в класическата хорова музика, музикалния фолклор и джаза; предлага практическа работа с хор, индивидуални или групови занимания по диригентска техника и теоретични лекции. Любезен домакин на Творческата лаборатория е Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“, гр. Пловдив.
От петък и в рамките на следващите дни, ръководителите Кръстин Настев и Сергей Павлов и гост-преподавателят от Канада – Десислава Гавраилова ще работят с участниците от цяла България и чужбина по познати и непознати произведения на френски език. Идеята на тазгодишното издание е задълбоченото запознаване на участниците с френската музикална култура и включва Ателие за френска дикция за пианисти и певци. Всяка година кулминацията на Творческата лаборатория е публичен заключителен концерт, който по традиция се провежда в емблематично архитектурно пространство в града под тепетата.
Тази година заключителният концерт е на 24 юли, сряда, от 19ч. в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив. С него ще бъде отбелязана 100 – годишнината на френския композитор, органист, пианист и педагог, Габриел Форе – една от централните фигури във френската музика от края на ХІХ и началото на ХХ век. Входът е свободен!
„Творческа лаборатория за запознаване с хорова музика „Крикор Четинян“ се провежда със съдействието на Община Пловдив като част от Културния календар на града и с подкрепата на НУМТИ „Добрин Петков“.