„БНБ и правителството имат необходимата готовност. Предстои следващите шест месеца да използваме по най-добрия начин, да се успокоят хората, да се даде адекватна информация, за да мине без проблеми и трусове въвеждането на еврото от следващата година.“ Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
По думите му всяко ново нещо е свързано със страхове, но заяви, че гарантира, че месец или два след въвеждането на еврото „всички драми и притеснения ще са изчезнали“. „Хората ще са забравили за всички пророци, които обясняваха каква катастрофа ще се получи“, допълни той.
„Няма нужда от напудрен, захаросан разказ. Еврото само по себе си е възможност – и от бизнеса, и от държавата зависи дали ще се възползва от тази възможност. Еврото дава шанс за допълнителен инвестиционен интерес, защото България вече стои на друго място на инвестиционната карта. Репутационно изглежда по друг начин – държава от ядрото на Европа“, коментира Дончев. По думите му еврото е възможност, от която България трябва да се възползва по най-добрия начин.
Какво е предоговорено в Плана за възстановяване и устойчивост?
„Предоговорихме две неща основно в Плана за възстановяване и устойчивост. Първото е самите инвестиции – проектите по плана. Изпълнението на плана е катастрофично забавено. След четири години изпълнение плащанията бяха на 8%“, обясни Дончев
Той даде пример с 300 милиона за ВиК проекти – по думите му изключително важна инвестиция, но тя не е стартирала и не е имало обществена поръчка. „Същите ги прехвърлихме към оперативната програма „Околна среда“. Хората в населените места, които имат нужда от подобна инвестиция, ще има възможност да се осъществи, но вече не част от ПВУ, защото един проект във водния сектор се реализира за 4-5 години“, обясни Дончев. „В същото време проекти, които се движат с добра скорост – например метрото в София, там осигурихме дори допълнително финансиране“, каза той.
„На второ място бяха преразгледани някои от реформите. Например, либерализацията на пазара на бита. Това не може да се организира за месец или два и затова тази реформа беше отложена“, посочи още Томислав Дончев.
„Грубо до момента сме получили от първо плащане малко над 3 милиарда лева. До края на изпълнението на националния план трябва да получим около 9 милиарда лева. Ако всичко е наред, разчитам, че в рамките на тази година спокойно бихме могли да получим още поне 3 милиарда лева“, заяви вицепремиерът.