"Сатанинско деяние": Навършват се 100 години от атентата в църквата "Света Неделя"

"Сатанинско деяние": Навършват се 100 години от атентата в църквата "Света Неделя"

Навършват се 100 години от най-големия атентат в историята на България. На 16 април 1925 година крайнолеви дейци на БКП взривяват покрива на църквата „Света Неделя“. Загиват 134 души. Паметта им беше почетена с конференция „Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни“ в Столичната библиотека. Историците напомниха, че подобни събития не трябва да се случват отново.

16 април 1925 година. Велики Четвъртък. В църквата „Света Неделя“ се отслужва опелото на генерал Константин Георгиев, убит два дни по-рано от комунистически деец. Група крайнолеви членове на военната организация на БКП взривяват покрива на храма.

„Това е най-големият терористичен акт в българската история и един от най-големите в света през 20 век. Чак в края на века това злодеяние беше надминато като мащаби с атентатите в Уокърби и Оклахома. Той остава, за съжаление, в историята на тероризма, като един от най-разрушителните терористични актове“, заяви пред БНТ доц. Михаил Груев, председател на ДА „Архиви“.

Загиват 134 души. Сред тях е кметът на София Паскал Паскалев, 12 генерали, полковници, депутати, граждани, деца. Ранените са 500. Тогавашният митрополит Стефан, по-късно български екзарх, пише: „Няма по-гибелно от междуособната, братоубийствена война“. БПЦ определя атентата като „сатанинско деяние“.

Крайнолевите членове на военната организация на БКП, извършили атентата, мечтаят за цветуща съветска България и са контролирани от съветските болшевики, казаха на конференция по темата учени. Целта е ликвидиране на военния и политически елит на страната. „Ние тепърва ще има да си даваме сметка за важността и началото на голямото разделение на българското общество. Кога започва – то започва именно през 1925 година, кулминация на дългогодишни усилия на няколко и вътрешни, и външни сили за вътрешно взривяване на българското общество, българската държава и българския ред“, подчерта проф. Петър Стоянович, Институт за исторически изследвания, БАН.

Според историците сме призвани да направим спокоен и задълбочен прочит на историята, за да не се случат отново подобни събития. А цивилизована Европа – да даде общ отговор на евентуални подобни заплахи.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *