Боен въздушен патрул от американски и канадски изтребители беше изпратен тази седмица, след като множество руски бойни самолети бяха забелязани в Арктика, съобщи Северноамериканското военновъздушно-космическо командване (NORAD) в четвъртък. Руските самолети, които останаха в международното въздушно пространство, не бяха разглеждани като заплаха, но осем военни самолета бяха изпратени да наблюдават тяхната дейност, се казва в изявление на командването, предава CBS News.
Американските и канадските изтребители бяха хвърлени само седмици след като четири руски военни самолета бяха забелязани от самолети на NORAD, след като летяха близо до Аляска, пише Actualno.com.
Подробности за патрула
Два канадски изтребителя CF-18 и един самолет за зареждане с гориво бяха изстреляни от канадския регион на NORAD, докато два американски изтребителя F-35 и два самолета-цистерни за зареждане бяха изстреляни от района на NORAD в Аляска. Базата в Аляска също изпрати един самолет E-3 с бордова система за предупреждение и контрол или AWAC, който според ВВС „може да открива, идентифицира и проследява“ вражески сили далеч от границите на САЩ и страните от НАТО.
Няколко часа по-късно командването съобщи, че също така е прехвърлил два изтребителя F-16 от Аляска до Гренландия, за да „предупреди присъствието на командването в Арктика“. Командването каза, че този ход „не е в отговор на каквато и да е настояща заплаха“.
Русия провежда учение?
Държавната информационна агенция ТАСС съобщи тази седмица, че Русия в момента провежда различни учения в Арктика.
„Между 20 януари и 31 януари руското министерство на извънредните ситуации ще проведе мащабен междуведомствен експеримент и учение по указание на президента на Русия Владимир Путин“, се казва в съобщението на руското министерство на извънредните ситуации, цитирано от ТАСС.
Руската агенция съобщи също, че руски атомен ледоразбивач е получил повреда в корпуса тази седмица след сблъсък в Карско море по време на „тежки арктически условия“, но няма пострадали.
Усилията на Русия да засили военното си присъствие в Арктика постепенно се разширяват, включително чрез две атомни подводници, представени от руския диктатор Владимир Путин. Странат също е тествала в Арктика хиперзвукови ракети, способни да избегнат американската защита.
Арктика като критична геополитическа точка
През последните години Арктика се превърна в критична геополитическа фокусна точка, привличайки вниманието на Русия, Китай и САЩ, които имат най-северната си военна база в Гренландия.
Важността на Арктика
Припомняме, че по-рано този месец президентът Доналд Тръмп изрази желанието си да постави Гренландия под контрола на САЩ и не би изключил използването на икономическо или военно сближаване за това. Автономната арктическа територия на местоположението на Дания я прави стратегическа както за икономически, така и за отбранителни цели. Но лидерът на Гренландия и нейните жители дадоха да се разбере, че домът им не се продава.
„Арктика отдавна играе важна роля в подхода на Русия към сигурността и икономическите изчисления“, каза през юли Аманда Дори, изпълняващ длъжността заместник-министър на отбраната на САЩ. „Военният капацитет на Русия в Арктика има потенциала да изложи на риск родината на САЩ, както и съюзнически и партньорски територии“, добавя тя.
Междувременно САЩ предупредиха Русия и Китай за нарастващите военни и икономически операции в Арктика. Но и двете страни защитиха дейността си, като Пекин заяви, че действа на „принципите на уважение, сътрудничество, взаимни печалби и устойчивост“, а Москва каза, че „извършва своята роля, за да гарантира, че Арктика няма да се превърне в територия на раздори и напрежение“, каза още той.