С кръгла маса: Отбелязаха 35-та годишнина от приемането на Конвенцията за правата на детето

С кръгла маса: Отбелязаха 35-та годишнина от приемането на Конвенцията за правата на детето

Международноправните и националните механизми за защита правата на детето разгледаха експерти по повод 35-та годишнина от приемането на Конвенцията за правата на детето на онлайн кръгла маса. Сред лекторите бяха представители на Комитета по правата на детето, Института за държавата и правото при Българската академия на науките, Юридическите факултети в страната и учени от чужбина.

Приветствие към участниците отправиха заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева, председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. Ана Джумалиева и директорът на Института за държавата и правото при БАН проф. Ирена Илиева. Специален гост на събитието бе заместник-председателят на Комитата по правата на детето София Киладзе. Тя разгледа предизвикателствата и постиженията при прилагането на Конвенцията в продължение на 35 години. Доц. Велина Тодорова, която е българският представител в Комитета на ООН по правата на детето, обърна внимание на военните конфликти, които са основна причина за „кризите в детските права“.

В кръглата маса се включи д-р Олексей Яхно от Института за изследване на последиците от войната „Лудвиг Болцман“ в Грац, Австрия. Той постави за обсъждане темата за депортацията на украински деца в Русия и отговора на Международния наказателен съд. Проф. Надя Бояджиева от Юридическия факултет на Пловдивския университет разгледа връзката между ООН и проблемите на децата по време на въоръжени конфликти. Социалните права на детето бяха анализирани от доц. Паунита Петрова от Института за държавата и правото. Темата за бежанския натиск като предизвикателство пред закрилата правата и сигурността на децата постави гл. ас. д-р Иво Цеков от Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Наказателноправната защита на децата жертви в кибернетичното пространство бе представена от гл. ас. д-р Петя Хаджийска от Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.

Регионалната защита на правата на детето бе тема на докладите на проф. Ирена Илиева и доц. Гергана Гозанска. Проф. Илиева от Института за държавата и правото разгледа регионалната защита на правата на детето в Европа, като акцентира върху Хартата за основните права в ЕС, а доц. Гозанска направи съпоставка между Конвенцията за правата на детето и Африканската харта за правата и благосъстоянието на детето. При закриването на научния форум, ръководителят на кръжока по „Международноправни науки“ към Юридическия факултет на Пловдивски университет посочи, че Конвенцията е първият международен договор, който обединява правата на детето и има задължителна юридическа сила за страните по него. Доц. Гозанска отбеляза, че основа за приемането на Конвенцията са Декларациите за правата на детето от 1924 г. и от 1959 г., както и, че тази година се навършват 100 години от приемането на Женевската декларация от 1924 г., 65 години от Женевската декларация от 1959 г. и 35 години от приемането на Конвенцията за правата на детето. В заключение, тя подчерта, че участието на представители на Комитета по правата на детето, Министерството на иновациите и растежа, Комисията за защита от дискриминация, учени от България и чужбина, както и на преподаватели от Юридическите факултети в страната е знак за съпричастност и ангажираност към темата за защита на детските права на международно и национално ниво.

Форумът бе организиран от ръководителя на кръжока по международноправни науки на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Гергана Гозанска в партньорство с Института за държавата и правото.

Конвенцията е приета на 20 ноември 1989 г. с резолюция 44/25 на Общото събрание на ООН и е един от най-широко ратифицираните международни договори в историята. Към момента 196 държави са страните по нея.  

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *