Съвместни акции по почистване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци се проведоха днес на две локации. Доброволци, членове на неправителствената организация „Воден клуб „Пловдив“, представители на община Куклен, община Асеновград и експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) заедно запретнаха ръкави и почистиха Централното дере на гр. Куклен и участък от река Лясковска (р. Луковица) при вливането й в река Чая. Екипите положиха значителен труд и усилия, за да може двете места да придобият по-естетичен вид, като „спестиха“ на природата над 90 чувала битови отпадъци.
В почистването в гр. Куклен с ентусиазъм се включи и кметът на общината Мария Белчева, която се обърна с апел към съгражданите си да се стараят да опазват природата, за да може те и децата им да живеят в по-чиста и зелена среда. Освен изхвърлените битови отпадъци, служители на общината почистиха храстовата растителност в коритото на дерето, като беше изнесен цял камион със зелен отпадък.
Акцията при река Лясковска бе координирана от ръководителя на „Воден клуб „Пловдив“, Христо Гачков, който заедно членове на неправителствената организация и с активното участие на младежите от Спортен клуб „Тритон екстрийм“ – гр. Асеновград събраха всички опаковки, кенове, бутилки и найлони „забравени“ от посетителите на мястото за пикник край река Лясковска над първия тунел по пътя „Пловдив – Смолян“. „Нека решително да кажем „Не на неззаконните сметища!“ – да не оставяме след себе си боклук, когато сме сред природата. Да го занесем до колата си и след това да го изхвърлим в контейнерите за смет изисква минимални усилия, а ползата от това действие за околната среда и за обществото е огромна“, каза той пред младите участници, като не пропусна да подчертае и получената подкрепа от „БГ Бъди активен“ при осъществяване на мероприятието.
Участниците в акциите споделят мнението, че въвличането на възможно повече групи и организации и особено включването на млади хора в каузата по разделно събиране, изхвърляне и рециклиране на отпадъци чрез целенасочено планирани мероприятия е един от начините да се промени мисленето на обществото, осъзнаването на големия проблем с нерегламентираното замърсяване и възпитанието на нулева толерантност към него. Затова и инициативата завърши с провеждането на беседа по темата, проведена от представител на РИОСВ – Пловдив на тема „Отпадъците са ресурс“. Директорът на институцията, Ивайло Йотков, напомня за предимството, че по-голяма част от отпадъците са годни за рециклиране и повторна употреба и това дава възможност те да се използва като производствен ресурс. Успешното преминаване към кръгов модел на икономиката дава на обществото шанс да построи по-чисто, здравословно и устойчиво бъдеще, но това започва с осъзнатото решение за личното участие на всеки от нас в опазването на природата.