„Предложих референдум, а не партия. Това са спекулации, с които се цели да се отклони вниманието от референдума“. Това заяви президентът Румен Радев в Кричим по повод нападките, че предложението му е по-скоро политически ход.
„Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на бизнеса се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението сред хората расте и доверието в управляващите спада. Изходът е референдум“, заяви пред журналисти президентът. „В такъв момент е най-добре управляващите да потърсят подкрепата на българските граждани, а защо те се страхуват да го направят е друг въпрос“, коментира той.
„Търся консенсус в българското общество, търся снижаване на напрежението, което съществува по този въпрос. Ако управляващите го разбират, би следвало те да потърсят подкрепа на българските граждани, за да имат опора в тази ситуация“, заяви още държавният глава.
„Разчитам на всички демократични сили, защото ако са истински демократи, следва да уважават най-силния инструмент на демокрацията. Очаквам и всички, които непрекъснато говорят, че работят за хората, да се вслушат в тях“, допълни той.
Това, че решението му е противоконституционно, както твърдят мнозина, президентът коментира с думите, че Конституционният съд е разгледал друг въпрос с друго съдържание и формулировка. „В моя референдум не казвам „за“ или „против“ еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и за времевата рамка. И това не могат да го правят само шепа политици и ЕК. Трябва да се чуе българският народ, всичко останало е от лукавие“, каза държавният глава.
Относно оставката на Крум Зарков Радев заяви, че не трябва да се подменя големия стратегически залог с индивидуалната драма. „Смяната на националната валута е изключително важен въпрос и той заслужава истински дебат, истински мерки и референдум“, категоричен бе държавният глава.