„Процесът на дигитализация в страната се случва, но с известен натиск. Наблюдава се обаче напредък и виждаме това при електронизацията на ваучерите. Това е процес, който в някои държави е отнел десетина години, а при нас видяхме, че за шест месеца може да тръгне пилотно и за 12 месеца всичко да приключи. По този начин може да кажем, че от 1 януари другата година ще има 100% електронно покритие на ваучерите“, обяви финансовият министър Асен Василев по време на на конференцията за сигурни и достъпни цифрови плащания DIGI PAY 2023, предаде businessnovinite.bg.
По темата за криптовалутите финансовият министър каза, че в момента в България, от данъчна гледна точка, с новия пакет ресорни закони ще бъдат напълно регулирани, като посочи, че данъкът ще е десет процента. Той отбеляза, че от гледна точка на европейското законодателство страната ни е сред първите, които регулират дохода и работата с крипотвалути, което дава юридическа яснота за инвеститорите, потребителите и компаниите, предлагащи този тип услуги. Министерството активно работи с БНБ и по проекта за дигиталното евро, добави той.
Следващата регулация, която може да се случи е всички лицензирани финансови компании, които подлежат на такъв режим, да имат пряк достъп до сметки в БНБ. По думите на министъра това означава, че не само банките, а и всички компании, които подлежат на лицензиране, ще могат да се включат към международната система за разплащане, без да трябва да минават задължително през търговски банки. Това ще даде възможност за ускоряване на процеса, каза министърът.
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов от своя страна изнесе данни за плащанията у нас. По думите му годишният ръст при извършените безналични плащания през 2022 година е от 25 на сто. С една трета нарастват и плащанията с карти, издадени в България, а плащанията с електронни пари регистрират ръст от 40 процента през миналата година. Скок от над 50 процента е отчетен и на трансакциите през виртуален ПОС терминал. Електронното банкиране увеличава дела си с над 30 на сто.
Евентуалното членство на България в еврозоната от 1 януари 2025 година може да послужи като основа за още по-бурно развитие на платежните системи и услуги в страната, и за това има всички необходими условия, каза Чобанов.