F-16 Block 70 е прекрасен самолет с огромни бойни възможности, но за да могат да бъдат реализирани на практика, е необходима солидна техническа поддръжка и регулярна летателна дейност. Това означава да има пълен пакет наземно оборудване, резервни части, консумативи, техническа документация, обучение и договорени услуги. Този пакет бе драстично орязан от българското правителство при сключване на договора през 2019 г. Затова тогава наложих вето и предупредих, че ако няма такъв пакет в пълен обем, ще има значителни трудности в експлоатацията на самолета. Моето вето беше преодоляно и днес виждаме последиците от това. Това заяви президентът Румен Радев по време на посещението му в авиобаза Граф Игнатиево, където разгледа първите два самолета F-16, които страната ни вече получи.
„Вече три месеца първият F-16 е в България, а полетите, извършени от него, се броят на пръстите на едната ръка. Само ентусиазмът и отговорността на летците и инженерите не са достатъчни, за да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване. Когато поех командването на Авиобаза „Граф Игнатиево“ преди 20 години, започнахме интензивни учения и обмен с американските ВВС. Благодарение на това активно партньорство в момента те ни помагат извън договора, за да може поне малко да се подпомогне поддържането на самолетите в изправно техническо състояние. Но това не може да компенсира всички липсващи дейности и материали, които трябва да има като наземно оборудване за този самолет. Затова правителството трябва по възможно най-бързия начин да реагира и да сключи договор за интегрирана логистична поддръжка, така че този самолет да може да лети регулярно, а летците да тренират и да разгръщат неговите бойни възможности“, каза още той.
„Скоро няма да имаме и необходимия брой подготвени летци, които да позволят носене на бойно дежурство с F-16 и явно в следващите години, дори F-16 да носи някакво дежурство, през по-голямата част от времето ще продължи да го носи МиГ-29. И така ще бъде години наред, които ни очакват“, допълни президентът.
Нови критики към властта за фискалната политика
„Докато общественото внимание е ангажирано с вътрешнопартийни драми, с носталгия по отминало премиерстване, мерене на заслуги и черни пантери, дупката в бюджета вече е над 2,5 млрд. лв., разходите неудържимо изпреварват приходите, а преките чуждестранни инвестиции се сриват. Все по-неубедително звучат и успокоенията на властта за цените, при положение, че техните собствени контролни органи започват да ги опровергават. Показателни са закъснелият с месец отчет на Министерството на финансите и доклада по Европейския семестър. Затова отново апелирам за внимание по тези въпроси и за ясна визия за финансите и икономиката на страната – как ще се излиза от спиралата, в която сме в момента, за да бъде българската икономика конкурентоспособна“, предупреди той.
„Безотговорното говорене от трибуната на парламента се пренесе и в говоренето спрямо българските граждани и младите хора. Не намирам това за нормално, защото по тази логика можем да си внесем и депутати за по 500 лева. Може пък те да бъдат по-отговорни и по-ангажирани с младите хора на България“, каза още Радев, визирайки думите на Тошко Йорданов към младите медици.