Руският президент Владимир Путин подписа указ за преименуване на международното летище във Волгоград на историческото му име „Сталинград“. „За да увековечим победата на съветския народ във Великата отечествена война от 1941-1945 г., постановявам международното летище Волгоград да получи историческото име „Сталинград“, се казва в указа, публикуван от Кремъл, пише Ройтерс.
Путин често е сравнявал нахлуването си в Украйна с борбата срещу нацистите, представяйки войната на руснаците като „специална военна операция“ за „демилитаризация“ и „денацификация“ на Украйна. Украйна, която беше част от Съветския съюз и самата тя претърпя опустошения от силите на Адолф Хитлер, отхвърля тези паралели като фалшиви претексти за имперска завоевателна война.
В пламенна реч през 2023 г. във Волгоград, отбелязваща 80-годишнината от битката при Сталинград, Путин разкритикува Германия за помощта ѝ за въоръжаването на Украйна и повтори, че е готов да използва целия арсенал на Русия, който включва ядрени оръжия. Преименуването на летището се случва по време на посещението на Путин в града, което включваше и разговори с беларуския президент Александър Лукашенко, преди 9 май.
Денят на победата е празник, който се чества в Русия и в различни бивши съветски републики на 9 май в памет на капитулацията на Нацистка Германия във Втората световна война, която Русия официално нарича Великата отечествена война.
Разположен на западния бряг на река Волга, Сталинград е преименуван на Волгоград през 1961 г. по време на управлението на Никита Хрушчов, в период на политически реформи след смъртта на Йосиф Сталин през 1953 г., известен като десталинизация. Градът е мястото на битката при Сталинград, брутална военна кампания между август 1942 г. и февруари 1943 г., в резултат на която Съветският съюз спира настъплението на Нацистка Германия към Кавказ, но с цената на живота на над един милион съветски войници.
Ходът на Путин се разглежда от мнозина като опит за реабилитиране на мракобесния режим на Сталин. Малко известен факт е, че в последните години в Русия се строят нови паметници на диктатора, като последният такъв бе издигнат в края на миналата година във Вологда.
Тоталитарното управление на Сталин от 1924 г. до смъртта му през 1953 г. е време на масови политически репресии, етническо прочистване и глад в Съветския съюз, които убиха милиони съветски граждани. И макар никой от съвременните руски управници да не отрича този факт, мнозина от тях и днес твърдят, че все пак руснаците трябва да признаят неговите „велики постижения“ и не само да познават историята на страната си, но „да почитат и да се гордеят с нея“.