Докато по-старите поколения със сигурност знаят какво празнуваме на Бабинден, сред младите е възможно да възникнат колебания или погрешно да предположат, че това е ден, посветен на възрастните хора. Макар че традициите ни са живи, има празници, които не са толкова популярни сред младите и Бабинден е един от тях.
Защо е възможно да възникне въпросът какво празнуваме на Бабинден?
Като празник, посветен на бабата-акушерка в селата, която някога е израждала децата, Бабинден не е особено популярен сред младите хора, които или са все още нераждали, или в съвременните условия не раждат в дома си и познават 21 януари само като ден на родилната помощ, като какъвто официално се отбелязва днес.
21 януари е денят на родилната помощ – някога е бил денят на бабата, помагала да се появи новият живот в малките селски къщички, днес е денят на акушерката в големите болници. Макар ролята на бабата днес да е непозната, народът пази спомена за онези времена и традиционно почита този ден като Бабинден. Чества се по нов стил на 8 януари, а по стар – на 21 януари. По-често се отбелязва Бабинден по стар стил – на 21 януари, защото денят обявен за ден на родилната помощ, на акушерките и гинеколозите от 1951 година, пише Actualno.com.
Празникът е езически и е с праславянски произход. Залегнал е в историята и корените ни, макар да е загубил голяма част от своята обредност, защото в недалечното минало новият живот е започвал именно с помощта на бабата. На Бабинден се отдава значимата почит, засвидетелства се уважение и благодарност към възрастните жени, които помагат при раждане и са бабували на родилките, както и на младите булки и невести, които са раждали.
Бабинден е един от големите народни женски празници, които са се съхранили през вековете, макар възрастните жени, които някога са помагали за израждането на децата в къщите и на полето, днес да са само част от историята. Запазени са и някои ритуали, макар да са безвъзвратно изгубени повечето.
Ритуалите за Бабинден, които сме съхранили през вековете
Ритуалното измиване на ръцете на акушерките е обред, съхранен и днес, макар да се извършва по малко по-различен начин – в болнична обстановка, докато в миналото обредното поливане на бабата акушерка се извършвало под плодно дърво в градината, за да са плодовити и жените. На този ден всяка жена подавала на бабата сапун, донесен специално за нея, поливала ѝ вода, за да се измие, и я дарява с пешкир и други дарове. По стара традиция бабата избърсвала мокрите си ръце в полите на невестите – за да имат много деца и лесно да ги раждат. От този ритуал е съхранено днес измиването на ръцете и даруването със сапун и кърпа на акушерките.
Ритуалите за Бабинден, които са останали само в спомените
Кулминационен момент в обредността, който днес може да се види само ако обредът се пресъздава – при възстановка, а не като част от живите обредите и традициите, представлява изкъпването на бабата. Това най-често се случвало в реката, до която мъже, преоблечени като волове, с кожени маски и рога, я влачели в шейна или носели в плетен кош. Обред е известен като „влечугане“ на бабите, а след него следвала и всенародна веселба на мегдана с песни и хора, за да се отпразнува раждането на новия живот в селото.
Някога на Бабинден жените водели малките си рожби при бабата, която ги е изродила, за да ги благослови, за да измие личицата им, тъй като вярвали, че на този празник водата има пречистваща сила, ако мине през ръцете на бабите.
Честит Бабинден!