Politico: ЕС е напът да одобри кандидатурата на България за еврозоната

Politico: ЕС е напът да одобри кандидатурата на България за еврозоната

Европейският съюз е напът да одобри кандидатурата на България за еврозоната, написа европейското издание на Politico във връзка с очаквания следващата седмица – 4 юни, конвергентен доклад за готовността на България за приемане на еврото. Страната може да се присъедини към единната валута на 1 януари 2026 г., въпреки че местните опасения относно приемането ѝ продължават, отбелязва изданието.

„Присъединяването към еврото ще засили суверенитета на България — ще участваме в процеса на вземане на решения в ЕЦБ“, заявява пред Politico Атанас Пеканов, български икономист и бивш вицепремиер.

„От десетилетия българският лев е фиксиран към еврото, но страната не е имала глас в решенията на ЕЦБ. Ако България стане част от валутния съюз през 2026 г., управителят на БНБ ще получи официално място в Управителния съвет на ЕЦБ. Въпреки това, влиянието на страната ще бъде ограничено, тъй като брутният ѝ вътрешен продукт представлява под 1% от икономиката на еврозоната“, пише изданието.

Очакванията са, че присъединяването към еврото ще улесни търговията с останалата част от ЕС, ще намали транзакционните разходи и ще засили икономическата позиция на България в рамките на Съюза.

От Politico припомнят, че наскоро президентът Румен Радев разтърси политическата сцена, обявявайки, че иска провеждането на национален референдум за отлагане на присъединяването към еврото. Искането беше отхвърлено то председателя на парламента Наталия Киселова, а по-рано днес (27 май) Конституционният съд образува дело по темата.

Пореден сблъсък между президентство и правителство

Междувременно у нас имаше нов политически сблъсък между „Дондуков“ 1 и „Дондуков“ 2 заради поискания от държавния глава референдум за еврото. Задочни реплики размениха премиерът Росен Желязков и вицепрезидентът Илияна Йотова.

На дискусия за финансовата грамотност и еврозоната, организирана от Икономическия и социален съвет, Желязков беше категоричен – времето за дебати дали да сменим лева с еврото е отминало преди години. Той попита риторично защо след като президентът Румен Радев е подписал закона за въвеждането на еврото в България, сега иска референдум.

По-рано през деня вицепрезидентът Илияна Йотова видя в отказа да се проведе допитване „страх в управляващите“. Споровете покрай смяната на валутата се дължат на недобрата финансова култура на обществото – около това мнение се обединиха участници в дискусия за доходите и еврозоната. Според участниците ползите от еврото ще се изразят в ръст на доходите, а обучението за финансовата грамотност на българите трябва да започне още от ранна детска възраст.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *