Напълно безплатно заменят в община Асеновград печките на твърдо гориво с климатици, термопомпи, камини и радиатори за отопление на пелети. Това се случва по проект “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Асеновград”, чийто бенефициент е община Асеновград.
Проектът е на стойност 27 319 011 лв. От тях 23 млн. са европейско финансиране, а 4 млн. – от държавния бюджет. За цялата страна са отделени средства в размер на 610 милиона лева. Проектът бе представен днес на специална пресконференция в сградата на община Асеновград. Там стана ясно, че процедурата вече е стартирала, като до момента са подадени 830 заявления. Събитието бе организирано от кмета д-р Христо Грудев и неговата администрация, изпълнителите на проекта заедно с представители на РИОСВ-Пловдив, РЗИ-Пловдив, Метеорологичен контрол, Пожарната команда, както и пулмолог от Университетска болница “Свети Георги”. Всички те разказаха за ползите от проекта.
Всеки желаещ може да подаде заявление в офиса на изпълнителя на проекта “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Асеновград”, финансиран с евросредства и от републиканския бюджет. Това може да стане както в читалище „Родолюбие“, където е офисът в града, така и по електронен път. Подалите заявления ще бъдат посетени от екип специалисти, които ще направят обследване на старите уреди. Те ще бъдат заснети и документирани, така че да бъдат намалени до минимум възможностите за злоупотреби.
Ако проверката е валидна, следва подписване на договор за безвъзмезден демонтаж и изнасяне на старите удери, които отиват за рециклиране, както и за монтаж на съответните нови, за които кандидатствате и които са придружени с 24-месечна гаранция плюс безплатна профилактика веднъж годишно. Изпълнителите на проекта увериха, че демонтажът на старите и поставянето на новите уреди ще се прави през късна пролет, за да не остават на студено обитателите на жилището. Нещо повече – целият процес трябва да бъде завършен в максимално кратки срокове от 2-3 дни.
Едно домакинство може да кандидатства за до: 3 климатика или 3 камини за пелети и 4 радиатора за камините; фотоволтаици се поставят само на обособени частни имоти – тип къща и мощността им е максимум 4 kw. Особеност за фотоволтаиците е, че те се поставят само на кандидати, които ползват енергийни помощи. За община Асеновград са предвидени 7000 климатици, 9 термопомпи за специфични сгради, 523 камини за пелети и 429 радиатора за въпросните камини, както и 65 фотоволтаика. След изчерпването им, ще си ги купувате и монтирате на пазарни цени.
Експерти от РИОСВ, РЗИ, НИМХ, УМБАЛ „Свети Георги“ и РД ПБЗН обясниха подробно рисковете от мръсния въздух. На пресконференцията стана ясно, че годишно около 15 000 души губят живота си заради лошия въздух у нас. От тях, по груби изчисления, 150 са жители на Асеновград. Лошото качество на въздуха води до тежки заболявания като рак на белия дроб, хронично обструктивна белодробна болест, астма, фиброза и много други. Най-голямото замърсяване на въздуха с ФПЧ 10 е от отопление на твърдо гориво и нафта.
Мерките са в изпълнение на изпълнението на проект № BG16FFPR002-5.001-0003 „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Асеновград“, по приоритет 5 „Въздух” на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Целта на процедурата е да се допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух (КАВ) чрез намаляване наднормените нива на фини прахови частици (и ФПЧ10) на територията на общини с нарушено качество на въздуха по този показател в периода 2017-2021 г. Битовото отопление с дърва и въглища е основен източник на замърсяване на въздуха с фини прахови частици, и превишаването на допустимите норми създава потенциален риск за здравето на жителите на общината.