С тържествен молебен в катедралния храм „Света Богородица“, отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, започна официалното честване на 139-ата годишнина от Съединението на България и Празник на град Пловдив.
На празничната служба присъстваха кметът на Пловдив Костадин Димитров, областният управител проф. д-р Христина Янчева, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, народни представители, заместник-кметове, районни кметове, общински съветници, военнослужещи, духовенство и граждани.
„Днес България има най-силна нужда от уроците на нашите предци в името на националната цел – обединена и просперираща България. Именно заради нея пловдивчани са се отказали от възможността градът ни да бъде столица на България. Това е горда, достойна и благородна постъпка, вдъхновена от общата кауза – единението на Отечеството ни“, заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров и честити на всички Съединението на България и Празник на Пловдив.
„Нашият богоспасяем град Пловдив винаги е давал на България – дал е по-голямата част от българското Възраждане, първите български народни училища, първите книгоиздателства, честването на празника на Светите равноапостоли братята Кирил и Методий, началото на борбата за църковна независимост, десетки и стотици хора на духа. Пловдив е дал на България Съединението. То е извоювано в Пловдив, благодарение на усилията на пловдивчани, на техния устрем, жертви и копнеж да видят общото ни Отечество по-голямо и по-силно“, каза в словото си Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай.
След молебена официалните лица присъстваха на полагане на венци и цветя пред паметника на Гаврил Кръстевич в двора на храма, пред паметната плоча на майор Райчо Николов до площад „Римски стадион“ и пред паметника на Захари Стоянов в Градската градина.
Честванията за Съединението на България продължават с празнични концерти на „Пеещите котенца и приятели“ и на Мери Бойс Бенд на площад „Стефан Стамболов“, възстановка на събитията от 6 септември 1885 година от комитет „Родолюбие“ на площад „Римски стадион“ и представяне на изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“ в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей.
Кулминацията на тържествата е в 20.30 часа на площад „Съединение“, където ще се състои тържествена заря-проверка, а на ул. „Иван Вазов“ продължава второто издание на Station Street Festival/ Фестивал „Улица Станционна“.