Плашещо: Из Европа раздават наръчници за оцеляване при войни и бедствия

Плашещо: Из Европа раздават наръчници за оцеляване при войни и бедствия

Скандинавските държави отправиха съвети към жителите си как да се подготвят в случай на война, кризи и бедствия, предаде bTV.

Милиони шведи получават копия от брошура, която съветва населението как да се подготви и да се справи в случай на война или друга неочаквана криза. Наръчникът „Ако дойде криза или война“ е актуализиран преди шест години поради това, което правителството в Стокхолм нарича влошаваща се ситуация със сигурността. В това определение влиза и пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Сега брошурата е в двоен размер, отбелязва Би Би Си.

Финландия публикува свои съвети онлайн за „подготовка за инциденти и кризи“. А норвежците също получават брошури, призоваваща ги да бъдат в готовност да се справят сами за една седмица в случай на екстремно време, война и други заплахи.

През лятото датската агенция за управление на извънредни ситуации съобщи, че изпраща имейл на възрастни датчани с подробности за водата, храната и лекарствата, които ще им трябват, за да преминат през криза в продължение на три дни.

В подробен раздел за военния конфликт, финландската дигитална брошура обяснява как правителството и президентът биха реагирали в случай на въоръжено нападение, подчертавайки, че финландските власти са „добре подготвени за самоотбрана“.

За разлика от Швеция и Норвегия, правителството на Хелзинки реши да не отпечатва копие за всяко домакинство, тъй като „би струвало милиони“. Същевременно цифровата версия се актуализира по-лесно. „Изпратихме 2,2 милиона хартиени копия – по едно за всяко домакинство в Норвегия“, коментира Торе Камфьорд, който отговаря за кампанията за самоподготовка в Норвежката дирекция за гражданска защита (DSB). В тях има препоръки за набавянето на храни с дълъг живот – като кутии с боб, енергийни блокчета, макаронени изделия, както и лекарства, включително йодни таблетки в случай на ядрена авария.

През 2018 година Осло изпраща първите си съвети, но сега изменението на климата и по-екстремните метеорологични явления като наводнения и свлачища носят повишени рискове.

За шведите идеята за книжка за граждански спешни случаи не е нищо ново. Първото издание на If War Comes е създадено по време на Втората световна война и е актуализирано по време на Студената война, припомня Би Би Си.

Министърът на гражданската отбрана на Швеция Карл-Оскар Болин посочи миналия месец, че тъй като глобалният контекст се е променил, информацията за шведските домакинства също трябва да отразява промените. Поради дългата си граница с Русия и опита си от война със Съветския съюз през Втората световна война, Финландия винаги е поддържала високо ниво на отбрана.

„От финландска гледна точка това е малко странно“, казва Илмари Каихко, доцент по военни изследвания в Шведския университет по отбрана. „Финландия никога не е забравяла, че войната е възможна, докато в Швеция хората трябваше да бъдат малко разтърсени, за да разберат, че това наистина може да се случи“, посочва още той.

Ръководствата включват инструкции какво да правят в случай на няколко сценария и призовават гражданите да се уверят, че могат да се справят сами, поне първоначално, в случай на кризисна ситуация. Финландците са питани още как биха се справили без електричество дни наред при зимни температури до -20C. Техният контролен списък включва също йодни таблетки, както и лесна за готвене храна, храна за домашни любимци и резервно захранване.

Шведският контролен списък препоръчва картофи, зеле, моркови и яйца, заедно с кутии сос болонезе и готова супа от боровинки и шипки. Една от най-важните препоръки е хората да се запасят с достатъчно храна и питейна вода за 72 часа. Но Илмари Каихко пита дали това е практично за всички – „Къде да се съхраняват, ако голямо семейство живее в малък апартамент?

 

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *