Пет неизвестни факта за Нептун

Пет неизвестни факта за Нептун

Космосът е пълен със странни неща – черни дупки, пулсари, гигантски облаци от алкохол и повече странни планети, отколкото можете да преброите. Дори в нашата Слънчева система има някои странни планети – като Нептун.

Ето пет любопитни факта за Нептун:

1. Гравитацията на повърхността на Нептун е подобна на тази на Земята

Юпитер е шампионът в тежка категория сред планетите, но и Нептун не е слабак. По данни на НАСА Нептун е около 17 пъти по-голям от Земята, така че може да се очаква гравитацията да е смазваща. На повърхността на Нептун обаче гравитацията е само около 1,1 пъти по-голяма от тази, която изпитваме на Земята. С други думи, ако нещо на Земята тежи 100 килограма, на Нептун то ще тежи 110 килограма.

Разбира се, Нептун е изграден от газ и няма ясно изразена повърхност като Земята и другите скалисти вътрешни планети, така че как изобщо може да се говори за „повърхност“? За да направят сравнението, учените изчисляват точката, в която атмосферното налягане на Нептун е равно на стандартното атмосферно налягане на Земята – около 14 фунта на квадратен инч.

2. Магнитното поле на Нептун е наклонено

На Земята магнитното поле и оста на въртене почти съвпадат, въпреки че магнитният полюс се отклонява на няколкостотин километра. Ето защо можете да използвате компас (който се ръководи от магнитното поле), за да намерите географския северен полюс.

На Нептун обаче ситуацията е съвсем различна. Магнитното поле на Нептун е наклонено под ъгъл от около 47 градуса спрямо оста на въртене на планетата. Това води до някои интересни ефекти, най-видимо как влияе на полярното сияние. Полярните сияния се появяват, когато енергийни заредени частици от Слънцето взаимодействат с газ в атмосферата. Тъй като магнитното поле на Нептун е разположено под ъгъл от 47 градуса, Нептун не получава полярни сияния на северния и южния си полюс, а всъщност ги изпитва по-близо до средата на планетата.

3. Планетата се е формирала по-близо до Слънцето

Нептун е най-отдалечената планета в Слънчевата система, която обикаля на около 4 милиарда километра от Слънцето. Огромното разстояние означава, че на Нептун са му необходими 165 земни години, за да обиколи Слънцето само веднъж.

Не всички обаче смятат, че той е започнал живота си толкова далеч. Моделът „Ница“, наречен на името на едноименния френски град, предполага, че Нептун всъщност се е формирал много по-близо до Слънцето, отколкото е днес – вероятно някъде покрай Сатурн, макар че би могъл да бъде и някъде между Юпитер и Сатурн.
Трудно е да се докаже, но движението на отдалечените обекти в Слънчевата система се вписва добре в обяснението, а този модел обяснява и защо вътрешните планети (Меркурий, Венера, Земята и Марс) изглежда са били блъскани от астероиди и комети преди около 4 милиарда години.

4. Нептун има пръстени

Няма съмнение, че Сатурн има най-емблематичните пръстени в Слънчевата система, но той не е единствената планета, която има такива. Всъщност Юпитер, Уран и Нептун също имат пръстени. Те просто не са толкова впечатляващи, колкото тези на Сатурн.

Като планетарни пръстени, тези на Нептун са особено слаби – дори не можехме да потвърдим, че съществуват, докато „Вояджър 2“ не разгледа планетата отблизо през 1989 г. Оттогава пръстените на Нептун са заснети от JWST в близката инфрачервена област, което дава важна информация за техния състав и структура.

5. Планетата вероятно не е тъмносиня

Когато през 1989 г. „Вояджър 2“ преминава покрай Нептун, човечеството получава впечатляваща гледка към тъмносинята планета – само че тя вероятно не е тъмносиня, според проучване, публикувано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society през 2024 г.

Научните снимки не са като снимките, които правите с телефона или фотоапарата си. Обикновено те изискват първо обширна обработка, особено ако изображението е направено с инструменти, които записват в инфрачервения или ултравиолетовия диапазон, например.

Когато Вояджър 2 преминава покрай Нептун, екипът, който обработва изображенията, го прави по начин, който позволява на всички да видят по-добре важните детайли в атмосферата на Нептун и съответно го прави да изглежда по-тъмно син, отколкото е в действителност. Това е малко като да увеличиш контраста на снимка, за да направиш по-четлив слабия текст.

И така, как изглежда Нептун? Е, малко по-тъмен от Уран, но далеч от дълбокия сапфир, който всички сме свикнали да виждаме.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *