В Пловдив откриха официално античният комплекс Източната порта на Филипопол. Граждани и гости на града вече могат да се разходят по най-широката запазена антична улица у нас и да видят как е изглеждала архитектурата преди 2000 години. Реставрацията и експонацията е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по ОП „Региони в растеж“.
„Източната порта е една от най-впечатляващите археологически находки на Пловдив, която свидетелства за неговата богата история. Открита е през 70-те години на ХХ век, а днес проектът по ОП „Региони в растеж“ е реализиран. Радвам се, че имаме още една зона, която ще е дестинация за туристи, място за културни събития. Благодаря на кмета на р-н „Централен“ и администрацията, с чиито усилия успяхме да облагородим пространството около района, в последните месеци положихме усилия“, заяви пред присъстващите кметът Костадин Димитров.
Археологическите проучвания са направени от археолога Мая Мартинова, която разказа историята на откриването на Източната порта. „През 1977 г. тук трябваше да се построи стоматологична поликлиника. След първите археологически открития строежът е отменен. Трябва да отдадем заслуженото на откривателите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова. Този обект беше необгрижван над 45 години. С колегата Биляна Груева работихме за неговата консервация и реставрация. Проектът на арх. Галина Пировска, която ни напусна наскоро и днес тук са нейните близки, беше одобрен с големи адмирации. Това беше голям научен труд да се възстанови този обект във вида, в който го виждате днес“, разказа тя.
Мая Мартинова обясни, че това е най-широката улица в България от античната епоха – ширината й е 13,2 метра, запазена е и оригиналната настилка, по която всеки посетител може да се разходи. Издигнатите мраморни колонади са в римо-коринтски стил. Освен това има разкрити пластове от елинистичната епоха от 4-3 век преди Христа. На това място е имало и почетна арка в чест на идването на император Адриан във Филипопол, а после се изгражда и крепостната стена по време на Марк Аврелий. Самият комплекс пък е изграден след хунските нашествия.
„Това е археологически комплекс, който може да бъде гордост за всеки град. Радвам се, че този проект беше изпълнен в първия вариант, за да стигне до нас в окончателната си завършеност. Мисля, че Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица на града“, категорична бе Мая Мартинова.
Кметът Костадин Димитров заяви пред журналистите, че се очаква и откриването на другия обект, консервиран и реставриран по проекта с европейски средства – Небет тепе, където се изчаква крайното становище на Министерството на културата. Предстои и отварянето на тунелите под Одеона, както и сцената, която вече има издаден Акт 16.
На церемонията по откриването присъстваха кметът Костадин Димитров, предшественикът му Здравко Димитров, по чието време бе спечелено финансирането и започна реставрацията и консервацията на обекта, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, всички настоящи заместник-кметове на община Пловдив, районни кметове и други официални лица. Гостите бяха посрещнати от възпитаници на националната гимназия за сценични кадри и на музикалното училище „Добрин Петков“.