Каква е целта на битката, започнала преди четири месеца в Курск с навлизането на украинските войски на руска територия? Постига ли тази военна операция първоначално заявените си цели да накара руските сили да се изтеглят от източния фронт в Украйна? Имат ли шанс украинците да я спечелят? За тези съмнения и страхове сред украински бойци се разказва в материал на BBC, озаглавен „На изтощените украински войски в Русия им е наредено да се държат до идването на Тръмп“, предава Actualno.com.
Липса на мотивация и неразбиране на целите
„Ситуацията се влошава с всеки ден“, „Не виждаме каква е целта. Нашата земя не е тук“, „Не са ни нужни тези курски гори, в които загубихме толкова много побратими.“ Това са част от текстови съобщения от украински войници, воюващи в Курска област, които не разбират добре целта на тази военна операция, твърди кореспондентът на изданието Пол Адамс, който е разговарял с тях в приложението Telegram и помества мнението им с уговорката, че няма да съобщава истинските им имена.
Според автора на материала интервюираните военни разказват за трудните метеорологични условия, хронично недоспиване заради постоянните руски бомбардировки, включително с ужасяващите 3000-килограмови управляеми бомби, за липсата на ротация и за умората си (не е ясно с какво всичко това се различава от положението, в което са поставени останалите украински военни, сражаващи се на територията на Украйна – бел.ред.).
Според материала украинците отстъпват от Курска област, а руснаците постепенно си връщат територия. „Тази тенденция ще продължи. Въпрос на време е“, цитира кореспондентът съобщение от 26 ноември на Павло (името е променено). (Нека припомним обаче доколко успешно руснаците си връщат територии в Курска област – в средата на ноември имаше пореден опит за руско контранастъпление в Курск, продължил пет дни, който не постигна целите си – бел.ред.).
Идването на Тръмп – ключово и за двете воюващи страни?
Според украинските военни, с които авторът е разговарял, на тях им било наредено да удържат това парче руска територия до края на януари, когато в Белия дом официално ще поеме задълженията си новият президент на САЩ Доналд Тръмп. „Нашата основна задача е да запазим колкото е възможно повече територия до встъпването в длъжност на Тръмп и началото на преговорите. За да можем да я разменим по-късно. Никой не знае за какво“, пише Павло.
Припомняме обаче, че заявления за поставени задачи до идването на власт на Тръмп имат и руските сили, според информациите. В Курска област са изпратени десетки хиляди руски военни, подкрепени от севернокорейски части, като според съобщенията Путин е наредил връщане на областта под контрола на Русия до инаугурацията на Тръмп на 20 януари 2025 г.
В материала се посочва, че САЩ, Великобритания и Франция разрешиха далекобойни удари с ракети ATACMS и Storm Shadow по Курска област, за да помогнат на украинската операция. Но според Павло войниците в окопите не усещали ползата от тях. „Никой не седи в студения окоп и не се моли за ракети. Ние живеем и се бием тук и сега. А ракетите летят някъде другаде“, пише той, имайки предвид, че ракетите нанасят удари по тилови командни пунктове и складове за боеприпаси на руска територия, но това е далеч от войниците на фронта. Друг украински военен, Мирослав, воювал преди това при Кринки, а сега в Курск, смята, че идеята за Курската операция „е добра, но изпълнението е лошо. Има медиен ефект, но няма военен резултат“.
Мнението на анализаторите се различава от това на войниците
В същото време изданието цитира украински военни анализатори, които смятат обаче, че Курската операция продължава да играе важна роля. „Това е единствената зона, в която държим инициативата“, казва Серхий Кузан, директор на Украинския център за сигурност и сътрудничество, пред BBC. Русия е принудена да изразходва огромни ресурси, за да изтласка украинските военни оттам, а това са ресурси, които в противен случай тя би използвала на източния фронт.