Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия доразви теорията на Келвин за ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове. Тя представи научния си труд през декември в Стокхолм, броени дни преди раздаването на Нобеловите награди. Александра презентира разработката си пред хилядна публика и е сред само 20-те младежи от цял свят, които имаха възможност да представят изследванията си на Стокхолмския младежки научен семинар.
Младата физичка започва да работи по проекта си преди две години, когато участва в Международния турнир на младите естествоизпитатели. В разработката й става въпрос за изследване на ъглите на вълните, които оставят след себе си движещи се в морето плавателни съдове. Универсалният модел е създаден преди 100 години от лорд Келвин.
„Когато прочетох по-подробно забелязах, че хора някъде началото на този век по сателитни снимки са видели ъгли от тези следи, които са значително по-малки от ъгъла на Келвин. И не е много ясно защо. И има различни статии и симулации по темата само, че нито една не е валидирана с каквито и да е експерименти. Затова аз реших да направя собствена версия“, казва Александра Петкова, 12 клас, НПМГ пред БНТ.
Всъщност Александра продължава модела на Келвин, така че да е приложим и при високи скорости. Така феноменът е по-добре обяснен и се получава нова теория. Ако се доразработи, теорията на Александра би довела до намаляване на разхода на гориво на плавателните съдове или до оптимизация на дизайна им.
„Тя винаги има търсене за нещо по-дълбоко, за нещо по- интересно в задачата, как да се обобщи, може ли да се прехвърли тази идея към някаква друга подобна задача“, казва Стефани Апостолова, учител в НПМГ.
През септември с откритието си Александра печели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, както и участие в Стокхолмския младежки научен семинар. На него пред няколкохилядна публика прави 7-минутна презентация. После с още 20 млади учени гостува на връчването на Нобеловите награди. Поканена е и на официалната вечеря.
„Не всички гости са събрани в „Златната зала“, защото там са главно лауреати, важни персони, включително кралското семейство, ние бяхме на друг етаж, но реално ни сервираха синхронизирано абсолютно същото и имаше програма на телевизора във всяка зала, където се виждаше какво се случва в „Златната зала“ и беше наистина страхотно преживяване“, посочва Александра.
През май Александра ще представи откритието си и на най-големия научен панаир в света – в Кълъмбъс, Охайо.