Най-големите аварии и катастрофи, които Съветският съюз скри от света (ВИДЕО)

Най-големите аварии и катастрофи, които Съветският съюз скри от света (ВИДЕО)

За годините на съществуването си Съветският съюз е обект на няколко изключително тежки катастрофи и аварии. Тоталитарният режим, обаче, прикрива тези трагедии, като за тях светът научава повече подробности едва след рухването на СССР. Сайтът OneDayOne прави преглед на по-значимите от тях.

Железопътната катастрофа край Уфа, 1989 г.

Катастрофата, настъпила в неделя, 4 юни 1989 г. в Иглинския район на Башкирската автономна съветска социалистическа република, на 11 км от град Аша, Челябинска област, на участъка Аша-Улу-Теляк. Възниква изтичане на газ в участъка от газопровода Сибир-Урал-Волга. Когато наблизо минават два насрещни влака, избухва огромна експлозия. Силата на тази експлозия е такава, че в града вълната избива стъклата на къщите… Градът се намира на 10 км от мястото на инцидента. Загиват 600 пътници, 181 от които са деца.

Катастрофата в Кищим

Една от най-големите ядрени катастрофи в света. Това се случи на 29 септември 1957 г. В химическия завод Маяк в Челябинск-40 се случва експлозия на радиоактивни отпадъци. Радиацията се разпространява на около 350 километра от мястото на инцидента. Хиляди хора са евакуирани. Колко души са умрели от радиация остава загадка и до този момент.

Експлозията в Минския радиозавод, 10 март 1972 г.

Експлозията е станала по време на втора смяна. Силата й е такава, че двуетажната сграда моментално се разпада. Трудността при ликвидирането на аварията идва оттам, че спасителите разполагат с малко оборудване за разчистване на отломките. Много хора са загинали под руините. По неофициални данни тази катастрофа отнема живота на повече от 100 души, над 300 са ранени.

Радиационната авария в завода „Красное Сормово“, 18 януари 1970 г.

На атомната подводница К-320, когато беше в етап на изпитание, се случва неразрешено стартиране на реактора и последва експлозия. Веднага загиват 12 души. Стига се до значително радиоактивно замърсяване на територията на цеха, в който е построена подводницата. В продължение на двадесет и пет години тази трагедия остава държавна тайна.

Самолет Ту-104 се разбива в Пушкин на 7 февруари 1981 г.

Катастрофата се случва поради грешка на екипажа и претоварване. В резултат на това загиват 50 души, включително 16 адмирали и генерали и 11 капитани от първи ранг на Тихоокеанския флот на СССР. Това се случва буквално няколко секунди след излитането. И макар че подобна трагедия е невъзможно да се скрие, роднините на починалите получават официално уведомление за загубата на своите близки чак през 1997 г.

Сблъсъкът на пътнически самолети над Днепродзержинск, 1979 г.

Една от най-големите футболни катастрофи в историята. Единият самолет изпълнявал полет Ташкент — Минск с 83 души на борда, включително 17 членове на футболния отбор на Пахтакор. Вторият самолет е следвал маршрута Челябинск — Воронеж — Кишинев, на борда на който е имало 89 пътници и 6 души екипаж. В резултат на грешка на авиодиспечерите двата самолета ТУ-134 се сблъскват във въздуха, няма оцелели.

Сблъсък на кораба «Александър Суворов» с железопътен мост, 1983 г.

Тази трагедия се счита за една от най-големите в историята на корабоплаването. „Александър Суворов“ се разбива на пълна скорост под ненавигационния участък на Уляновския мост над Волга. Горната част на кораба е разрушена. В това време по моста се движи товарен влак. В резултат на повредата на моста 11 вагона излизат от релсите, някои от тях падат върху кораба. Те удрят киносалон, в който по това време се прожектира филм. Смята се, че при трагедията са загинали 176 души.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *