На тронетки, скутери и мотори: Русия напредва бавно в Източна Украйна с цената на чудовищни загуби (ВИДЕО)

На тронетки, скутери и мотори: Русия напредва бавно в Източна Украйна с цената на чудовищни загуби (ВИДЕО)

Трима руски войници се състезават по осеян с кратери път с електрически скутери, показва видео, разпространено в социалните мрежи. Други се придвижват през кални полета с високопроходими автомобили.

Още руснаци се хвърлят напред пеша, катерейки се за прикритие в руините на взривени домове, според видеото от битката в покрайнините на Торецк в Източна Украйна, заснето от украинските военни. Докато битката бушува, други руски войски пристигат с бронетранспортьори. 12-а бригада за специални операции Азов – украинско подразделение, отговаря с касетъчни боеприпаси и преследва руснаците с дронове, показва видеото. Кадрите бяха проверени от военни анализатори и някои бяха публикувани в YouTube.

В крайна сметка руският щурм се провали, казва подполковник Дмитро Павленко-Крижешевски, 36-годишният началник на разузнаването на бригадата, която предостави видеото. Битката, каза той, е типична за атаките, които се провеждат на стотици мили от фронта, където украинските сили водят десетки ожесточени битки за парчета земя, не по-големи от няколко градски блока.

Въпреки зашеметяващите руски загуби – по над 1500 убити и ранени всеки ден през последните седмици, според западни оценки – обхватът на атаките продължава да расте. И Русия хвърля още по-голям брой войници в атаките, отколкото в някои по-ранни етапи от боевете, казва полковник Павленко-Крижешевски. Руските войски също все повече използват електрически тротинетки, скутери, мотоциклети и ATV, които им позволяват бързо да се разпръснат по фронта, разкрива той пред The New York Times. „Удряйки само една цел, превозваща 15 души, е лесно. Но когато тези 15 души карат електрически скутери, това се превръща в много голям проблем“, признава военният командир. „За тях е съвсем нормално да използват 150 до 200 войници наведнъж за настъпателни действия“, казва той, говорейки чрез видео от команден пункт на фронта и описвайки битката около Торецк в края на декември, показана на видеозаписи.

Руският натиск в Източна Украйна

Безмилостните руски атаки доведоха до изкривяване на линиите в части от Източна Украйна, смятат експерти. „Това беше най-трудният период за Украйна от началото на 2022 г.“, каза Майкъл Кофман, старши сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир. Русия „набра скорост, завземайки повече територия всеки месец от август насам“, каза той. Широко разпространеното предположение, че Москва не може да издържи това тежко темпо на операциите, се оказа неуместно, признават украински войници. „Важно е да се разбере, че те имат значителни резерви“, казва полковник Павленко-Крижешевски.

Най-критичната ситуация за украинските сили остава в района на Донбас в Източна Украйна, където руснаците бавно, но стабилно напредват към Покровск – военен център с огромно значение на фронта. Руснаците са напреднали в рамките на две мили от главната магистрала в опустошения град, сочат данните на украинския Център за отбранителни стратегии. На север бушуват ожесточени градски битки в Часов Яр и Торецк – градове, които отдавна стоят като барикади, задържащи преките руски атаки срещу агломерацията на големите градове в сърцето на Донецка област.

На юг джобът на украинската съпротива около малкия град Курахов непрекъснато ерозира, отваряйки перспективата за руски натиск през Южен Донбас към района на Днепър, който сега е индустриалното сърце на нацията. През последните дни Русия организира и серия от атаки срещу островите, които са осеяли река Днепър южно от Запорожие. „Почти всеки ден получавам доклади от разузнаването“, казва Александър, 21-годишен оператор на дрон от 72-ра механизирана бригада, когато се свърза по телефона. „Почти всеки ден пристигат камиони с лодки на ремаркета“, разкрива той. Като повечето войници, интервюирани за тази статия на The New York Times, той е поискал да бъде идентифициран само с малкото си име в съответствие с военния протокол. Докато украински командири и военни анализатори не смятат, че Русия ще може да организира успешна широкомащабна офанзива през Днепър, те предвиждат, че Кремъл вероятно ще опита да разтегне допълнително украинските сили.

Курска област – разменна монета при бъдещи мирни преговори?

В същото време Украйна изглежда решена да задържи участък от земя, който завзе миналото лято в руския регион Курск, където опитът на Кремъл да прогони украинците обратно през границата е подкрепен от повече от 11 000 севернокорейски войници. Подновената офанзива на Русия не успя да отблъсне украинците и повече от 1000 севернокорейци са били убити или ранени през последните дни, според данни на Съединените щати.

Ожесточените боеве се водят на фона на дълбока политическа несигурност. Докато военните анализатори смятат, че скорошните доставки на американска и друга западна военна помощ трябва да поддържат Украйна в продължение на няколко месеца, остава да видим как новоизбраният президент Доналд Тръмп ще се опита да постигне заявената си цел да доведе войната до бърз край.

В момента слабата позиция на Украйна на фронта я поставя в неизгодно положение. Тъй като руските сили държат инициативата на бойното поле, президентът Владимир Путин отхвърли всяко споразумение, освен такова, което би било равносилно на украинска капитулация. Единственият начин да се принуди Кремъл да преговаря, твърдят привържениците на Украйна, е да се създаде лост чрез повишаване на цената на войната за Москва.

Но първо украинската армия трябва да стабилизира отбраната си, казват войници и анализатори. „Въпросът е дали фронтовата линия ще се стабилизира“, казва майор Тарас, заместник-командир на батальона на 68-ма йегерска бригада, която се бие около Покровск. „За съжаление все още няма признаци за това“, допълва той.

Тъй като линиите на Украйна се разпокъсаха по части от фронта, дългогодишните проблеми в управлението на войските станаха по-спешни, казаха войници и анализатори. Кофман от Фондация Карнеги е категоричен, че Киев трябва да се заеме с начина, по който мобилизира и управлява своите войски на фронта. Войници разкриват, че вместо да се попълват и възстановяват доказани в битки бригади по устойчив начин, подкрепления са били изтеглени от различни части, за да запушат пропуски в защитата. Това е подкопало сплотеността, комуникациите и морала, казват войниците. „Всичко това е тежко действие в една колабираща система“, казва Тарас Чмут, бивш военен офицер и ръководител на Come Back Alive – благотворителна организация, която подкрепя украинската армия. „Гасиш една част от къщата, след това отиваш в друга и тя вече гори отново. И не променяте нищо фундаментално“, категоричен е той. Тези опасения бяха изразени от десетки войници и командири в интервюта по време на многократни посещения на фронта наскоро и в интервюта, проведени по телефона през последната седмица.

В отговор на опасенията относно военното управление президентът Володимир Зеленски в понеделник обяви създаването на нова омбудсманска служба, която да се грижи за тревогите на войниците. „Много е важно всеки наш военен да почувства, че наистина е възможно да поиска подкрепа и да я получи“, каза той. Ген. Олександър Сирски, върховният военен командир на Украйна, също обеща да се заеме с въпроси, повдигнати от войници, включително подобрения в основните стандарти за обучение. В края на ноември генерал Сирски назначи и нов командир на сухопътните сили, ген. Михайло Драпатий, който се ползва с уважение както в Украйна, така и извън нея.

Териториалните завоевания на Русия

Русия е завзела около 1300 квадратни мили земя през 2024 г., което е най-бързият й успех от първите месеци на войната, но това възлиза на по-малко от 1 процент от украинската територия. По-общо казано, сега Кремъл контролира значително по-малко територия, отколкото през първите месеци на инвазията си. Докато руските сили си проправят разрушителна пътека през малки села в района на Южен Донбас, те все още не са показали, че са способни да постигнат широкомащабни пробиви.

Въпреки това украинските войници казаха, че са притеснени от настоящата траектория. „Войната далеч не е свършила“, казва майор Тарас от 68-ма бригада, който наскоро прекара три месеца у дома, възстановявайки се от нараняване. „Създава се впечатлението, че всички вече говорят за мир и чакат той да дойде скоро“, каза той. „Но в действителност битката продължава. Всеки ден се губят животи — животите на нашите войници“, горчиво заключава той.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *