Изкуственият интелект може да помогне на британската Национална здравна служба (NHS) да преодолее „кризата с работната сила“ в рентгенологията, предаде Пи Ей мидиа/ДПА. Според експерти това е възможно, въпреки че изграждането на доверие в технологията е важна стъпка за превръщането й в нормална част от модерна здравна служба.
Експертите споделят виждането си, след като пилотно проучване в Съри установи, че изкуственият интелект е в състояние да категоризира нормални рентгенови снимки на гръдния кош с точност 99,7 процента, демонстрирайки потенциал за ускорено диагностициране на рак.
Технологичната компания Qure AI e разработила свои платформи за интерпретиране на рентгенови снимки, компютърна томография и ултразвукови изображения, за да пести времето на лекарите. Една от платформите на компанията е изпробвана от специализиран тръст, за да се подчертае ползата от изкуствения интелект, когато става въпрос за разграничаване на нормални и необичайни рентгенови снимки на гръдния кош.
За целта са използвани 576 рентгенови снимки на гръден кош, като платформата с изкуствен интелект е успяла да идентифицира нормалните изображения с 99,7 процента точност. Според изследователите използването на платформата би могло да спести на консултантите-рентгенолози до два часа дневно.
Консултант-рентгенологът д-р Амрита Кумар отбелязва, че „кризата с работната сила“ в рентгенологията има „много негативен ефект“ върху сроковете за разчитане на различни видове изображения. „Рентгенографията на гръдния кош, например, е много важна, защото е първата стъпка в диагностицирането на рака на белия дроб“, казва д-р Кумар. Британската Национална здравна служба понастоящем използва изкуствен интелект за разчитане на мамограми и в помощ на лекарите за по-бързото диагностициране на инсулти, предаде БТА.
Великобритания е водеща страна по отношение на внедряването на технологията, но трябва да се направи повече, за да се информират хората за ползите от нея, смятат специалистите. „Има много митове, свързани с технологията и начина на нейното внедряване“, казва експертът Дарън Стивънс, който се надява, че през следващите години изкуственият интелект ще стане нормална част от съвременната Национална здравна служба.