Конституционният съд образува дело за пълно касиране на вота

Конституционният съд образува дело за пълно касиране на вота

Конституционният съд образува дело за пълно касиране на изборите и за повторно преброяване на вота в над 3000 секции, съобщи БНР. Жалбите бяха внесени от ПП-ДБ тази сутрин – малко преди изтичане на крайния срок за оспорване на изборите през октомври.

Първата жалба се основава на аргументи, събрани от юристите на гражданското сдружение БОЕЦ с искане за пълно касиране на вота. След като се оказа, че 21 гласа не достигнаха на „Величие“ да влязат в 51-ия парламент, от гражданско движение БОЕЦ изразиха позиция, че партията на Ивелин Михайлов имат гласовете за Народното събрание. ОЩЕ: „Величие“ имат гласовете за парламента: Гневна реакция от БОЕЦ заради думи на Ивайло Мирчев

Втората е за повторно броене на всички бюлетини и е подготвена от юристите на ПП – ДБ. От коалицията са установили, че в над 2300 секции има разлика между бюлетините от машинно гласуване и данните от паметта на машините, а в други секции е имало надписване и добавяне на протоколите, а в трети разлика между подписите в списъците и броя гласували.

Така делата по темата в Конституционния съд стават общо четири. Съдът образува две дела за частично касиране на произведените предсрочни избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. Едната жалба бе инициирана от „Величие“, а другата беше на ИТН. „Възраждане“ не са подкрепили жалбата на „Има такъв народ“, макар и националистите да направиха заявка, че искат пълно касиране на вота.

Съненията във вота дойдоха след примерите от видеонаблюдението, в което се виждаше как член на секция попълва бюлетини. Сред причините беше и репортаж на националната телевизия, която е установила в своя проверка, че поне 28 от гласовете за „Величие“ са разпределени за други формации, при положение, че на формацията не ѝ стигнаха 21 да влезе в парламента.

Обяснението на зам.-председателя и говорител на ЦИК Росица Матева за това – тя не отрече, но посочи, че не може да се смята само 28>21, защото нарушения със сигурност има и в други протоколи, ощетяващи други партии. Така че, ако ще се прави ревизия, тя трябва да е на всичко, а не частично – според Матева пропорционалността на нарушенията и грешките пак ще доведе до краен резултат, при който „Величие“ не влиза в парламента. ПП-ДБ поиска от Конституционния съд повторно преброяване на вота в над 3000 секции

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *