Ако Русия започне война срещу НАТО през Сувалкския коридор на границата между Литва и Полша, това може да доведе до откриването на няколко фронта при избухването на Третата световна война. Както е известно Сувалският коридор е сухопътната връзка с дължина около 100 км, през която балтийските страни се свързват с останалата част от ЕС и откъдето минава най-краткият път между Беларус и руския ексклав Калининградска област. Именно през Сувалския коридор съюзникът на Москва Беларус може да се съедини с Руската федерация, поради което този коридор се разглежда като много уязвимо място за Североатлантическия алианс. Тук са разположени хиляди руски военни, както и руски изтребители и ядрени оръжия, а коридорът е единствената шосейна и железопътна връзка между Полша и Централна Европа с балтийските държави.
Най-уязвимото място
Именно Сувалският коридор е потенциална точка №1 на военно напрежение, ако Русия извърши нападение, показва карта, публикувана от американското издание Newsweek на 14 декември, предава Actualno.com.
Според авторите на материала, именно балтийските страни – Литва, Латвия и Естония, могат да се превърнат в тест за възпиращата сила на НАТО спрямо Русия. Заплахата накара Естония и Латвия през януари тази година да сключат споразумение с Литва за укрепване на сухопътните граници с Руската федерация и Беларус в рамките на Балтийската отбранителна линия, а през октомври в германския град Росток бе открит и команден център за оперативната група на НАТО „Балтийско море“ за укрепване на контрола на Алианса.
Литва монтира противотанкови бетонни пирамиди, известни като „зъбите на дракона“ по границата си. А Службата за външно разузнаване на Естония заяви, че НАТО „може да се изправи пред масивна армия от съветски тип през следващото десетилетие“.
Финландската граница
Според картата друг фронт може да бъде отворен на североизточния фланг на НАТО, където преминава границата от над 1330 км на съседна Финландия.
Приднестровието
Малко след началото на конфликта в Украйна руският командващ Рустам Минекаев заяви през април 2022 г., че Москва иска да създаде коридор през Южна Украйна до Приднестровието – област, която също е показана на картата на Newsweek. Това повдигна въпроси за това как сепаратисткият анклав, в който има руско военно присъствие, може да се впише в плановете на Путин.
Сърбия, Република Сръбска, Грузия и дори Турция
Други части на Европа също могат да бъдат уязвими. Марк Монтгомъри, пенсиониран контраадмирал на САЩ, коментира пред изданието, че Путин „притиска Сърбия… и босненците и Република Сръбска“ и също така „натиска силно“ Грузия, която е разкъсвана от протести срещу управляващата коалиция „Грузинска мечта“, търсеща сближаване с Москва.
Картата на Newsweek също така показва потенциални усложнения за членката на НАТО Турция, която граничи с южнокавказката република, която води кратка война с Русия през 2008 г. Това доведе до обявяването на независимост от отцепилия се регион Абхазия.
Предупреждения
В материала се припомнят думите на германския министър на отбраната Борис Писториус, който предупреди, че Путин „може да атакува страна от НАТО“ и заяви пред Бундестага: „Трябва да сме готови за война до 2029 г.“
Посочват се и думите на професора по политология в North Central College Уилям Мак, който на свой ред каза, че почти никой не се съмнява, че Путин ще продължи агресивно да защитава интересите си в Европа и ще се стреми да използва всяка пукнатина, за да насърчава руското влияние.
Предупреждение дойде и от шведския министър на гражданската защита Карл-Оскар Болин: „Войната може да дойде в Швеция“. Той бе подкрепен от главнокомандващия шведската армия Микаел Бюден, който се обърна към шведите с апел „да се подготвят психически“ за военен конфликт.