Пловдив е град с хилядолетна история, в който се преплитат много и различни епохи. Градът е известен с безкрайните си забележителности, богатата история и култура. Безспорно едни от най-интересните за посещение места са хълмовете, по-известни като тепета. Те правят градът наистина уникален и ежедневно привличат стотици туристи, които искат да се докоснат до тези природни феномени.
Джендем тепе, в превод Адският хълм, е най-високата точка в Пловдив и се намира в западната част на града. Наричано още Младежки хълм, то се извисява на над 300 метра надморска височина. В древността е наричан Хълм на нимфите дриади. Има сведения, че в периода до късната античност на върха се е издигала огромна бронзова статуя на Аполон. В раннохристиянската епоха пък на тепето се намирала голяма трикорабна базилика, която е издигната на мястото на разрушената от християните езическа статуя. През османския период е именуван Джин тепе (Хълм на духовете), постепенно променено на Джендем тепе. Наричали го още и Чигдем тепе (Хълм на минзухарите). През 50-те години на миналия век то получава другото останало известно до днес име – Младежки хълм, заради младежките бригади, които изграждат панорамния път до върха.
Макар и встрани от центъра на града, това тепе е доста посещавано и е предпочитано място за малки и големи, особено през топлите месеци. През последните години Джендем тепе стана арена на няколко музикални фестивала. На огромната поляна в подножието на върха редовно се организират бирени фестове, а на специално издигната за целта сцена се изявяват групи от цяла България.
На тепето е помислено и за малчуганите. Тук има голяма детска площадка, а в непосредствена близост до нея се намира единствената детска железница, която обикаля цялото тепе. Открита през далечната 1979-а година, железницата е истинска атракция както за децата, така и за техните родители, за жителите на града и посетителите му. Хиляди деца от Пловдив и околността пазят спомена за първото си качване на влак именно на Младежки хълм.
През 2007г. железницата е изцяло реконструирана, с което придобива настоящия си облик. Влакчето, съставено от локомотив и три вагона, започва пътуването си от гара „Пионер“, на която има перон, два коловоза и светофар. Продължителността на разходката е около 25 минути, а билетчето е на символичната цена от 1 лев. Влакчето пътува целогодишно, като само в понеделник и вторник не работи.
Създадени са множество атракции по цялото трасе, дълго около 2 км. Пътуването през живописния хълмист терен минава през мост, прелез с бариери и тунел, дълъг 50 метра. След излизането от тунела започва любимата част на много от малчуганите – естакада, дълга 125 м. под формата на цифрата 6, след което влакчето спира на гара „Панорама“. Там пътниците малки и големи могат да се полюбуват на спиращата дъха гледка от тепето и да направят снимки на града. След престоя влакчето се отправя обратно към гара „Пионер“.
Тайните на Джендем тепе
Тайнствеността на тепето и неизвестната му история в миналото палят въображението на десетки учени. В пресата нерядко могат да се видят публикации на един или друг специалист, който изказва своята теория за връзката на тепето с космоса и за загадките, които може би крие в недрата си. От скали с извънземен произход, които имат способността да лекуват, през гроба на мистериозен тракийски вожд до древната и непозната Лемурия, теориите относно произхода и тайните за Джендем тепе нямат край.
Най-високият пловдивски хълм е известен с много имена. Според гръцкия историк Цукалас, първоначалното название било Хълм на нимфите. Други автори смятат, че най-старото име било Кендрисос. Споменават се още наименования като: Чигдемтепе (Минзухаров хълм), Джунтентепе (Шафранов хълм), а Евлия Челеби го нарича Tschaly tepe (Звънчев хълм). В немските карти е означен като Tschieten tepe (1863) и Šeitan tepe (1878), което ще рече Дяволски хълм. От ХІХ в. се наложило названието Джендем тепе, което означава затънтено място, чак в ада. Сегашното официално име Младежки хълм е от 1950 г. Повод са младежките бригади, които след 1948 г. изграждат панорамния път до върха.
Запазено е негово изображение отпреди повече от 1800 години. То е върху монета на император Каракала (211-217). Виждат се дървета, храм на Аполон и друга по-малка сграда, за която се предполага, че е съкровищница, т.е. в нея се пазели даровете за храма. Запазените надписи свидетелстват, че Джендем тепе е едно от значимите култови средища на античния свят. Говорело се, че там се намират вратите на ада. Нощно време от недрата на хълма се разнасяло мощно бучене. По време на земетресението през 1928 г. цялото тепе се тресяло, а от дълбокото се чувал страховит трясък. Старо предание разказва за дъщерята на местен турски управител, която се влюбила в командира на еничарите. Тъкмо тогава султанът наредил навсякъде из империята да унищожат еничарите. Двамата млади се скрили в един сарай, който се намирал край тепето. Тук влюбените били застигнати от смъртта, а сараят бил разрушен.
Допреди петдесетина години цялата местност била известна с името Сарай кър. То идва от големия султански дворец (сарай). Документите уточняват, че за него се грижело населението на някогашното село, а днес квартал Коматево. Това означава, че сараят не е бил далеч от това селище. Ясно е също, че този сарай е бил край реката, която тръгва от горите при изчезналото село Тъмраш, минава през днешните селища Храбрино и Първенец, а после заобикаля кварталите Коматево и Прослав. Някогашният Сарай кър обхващал едно голямо пространство. Започвал някъде от Братската могила до река Първенецка и от Младежкия хълм до неуточнена граница между Коматево и Прослав. Навремето тук имало много могили. Част от тях са разкопани през 30-те години на миналия век.
Тепето крие лечебен камък?
Джендема е не само най-високото тепе, но и най-лековитото. Причината е уникален камък, твърди радиестезистът и дългогодишен ръководител на Духовен център „Геа“ доц. Ангел Калинов пред Стандарт. За съжаление, ученият, който е и бивш шеф на катедрата по генетика в Аграрен университет – Пловдив, почина преди 10 години.
Доц. Ангел Калинов открива с помощта на махалото и други способи, които се прилагат в радиестезата. Ученият в действителност попада не на един камък, а на залежи на огромен минерал с размери 17 на 17 м, който се издига и над земята, но в по голямата си част е под повърхността. „Скалата на здравето“, както я нарича доц. Калинов, излъчва енергия, която се разпръсква в пространството и е лековита. „Ако стоиш там един час, животът ти се увеличава с 10 г., обяснява приживе доцентът. Открива камъка преди няколко години и през цялото това време изследванията му са съсредоточени върху тази извънземна сила. Откривателят е стоял на камъка многократно и го е изследвал и работил с него с помощта на махалото. Изводите, до които стига са, че престоят върху минерала не само действа благотворно на здравето и удължава живота, но и може да избави хората от пороците. Например пушачите, които искат да хвърлят никотина, трябва само до поседят върху минерала и с цялото си съзнание да повтарят наум мантрата.
„Искам да се откажа от цигарите. На никого няма да правя зло“. Може да се наложи да повторят действието много пъти, това зависи колко са пристрастени. Със сигурност обаче, според пловдивския доцент, лъчите от минерала ще им помогнат да превъзмогнат вредния навик. Същото се отнасяло до любителите на чашката, както и за пристрастените към дрогата. Силата на скалата от Джендема ученият изпитал върху себе си, защото самият той бил страстен пушач, който поглъщал по кутия цигари на ден. Благодарение на минералите обаче се освободил от влиянието на тютюна. Камъкът помагал и при различни заболявания, затова неслучайно доста хора дори прекарвали нощта край скалата в търсене на изцеление. Духовен център „Гея“ дори имаше идея да организира дежурство на свои членове в района, които да съветват хората къде точно да застанат, за да е най-силен ефектът от лъченията. Мястото отново се определя с помощта на махалото. Идеята обаче не е реализирана.
Откъде идват тайнствените лъчи, които карат махалото да се върти силно в кръг? На 50-метрова дълбочина има златен кварцов кристал, изследван лично от Калинов. Кристалът излъчва енергия, която лекува различни болести. Според една от версиите, бил създаден от високоразвитата древна и тайнствена лемурийска цивилизация, по-стара от тази на атлантите. Има и други теории, които насочват към тезата на Калинов. Според тях България е защитена от разрушителни земетресения именно поради наличието на такива златни кварцови кристали. Те са причината и страната ни да е един от трите основни енергийни центъра на планетата.
Тази теория е споделяна и от пловдивския радиестезист. Според него най-големият златен минерал е именно в подножието на Младежкия хълм в Пловдив. Преживе той припомня, че преди години тук било разположено военно поделение със задача да търси ядреното съкровище, но акцията приключила без успех. Кварцовият кристал от Джендема пък има огромна сила и лекува всички болести. Силата на светлинния поток е 9333 фотони и като „електрически уред“ той е способен да освети планетата ни 333 333 пъти. Минералът включва в съдържанието си всички 12 камъка от нагръдника на Аарон, описан в Тората. Освен на Джендема, според доц. Калинов енергийни кристали има под Белинташ, Перперикон, Татул и Седемте езера в Рила.