Иран твърди, че е използвал при нападението срещу Израел първата хиперзвукова ракети „Фатах“, която е произведена изцяло от страната, предава „Гардиън“. Техеран изстреля близо 200 ракети по важни военни цели вечерта във вторник. Атаката бе в отговор на бомбардировките над Бейрут и сухопътната акция в Южен Ливан, както и на лидерите на „Хамас“ и „Хизбула“.
Хиперзвуковите оръжия са способни да се движат пет пъти скоростта на звука. Това представлява значително предизвикателство пред системите за противоракетна отбрана поради тяхната висока скорост и гъвкавост. Иран твърди, че ракетата „Фатах“ може да достигне скорост до 15 пъти скоростта на звука, пише порталът Army Recognition.
Самата ракета се е превърнала в знак за режима в Техеран. Нейни плакати са закачени на площад „Палестина“ в иранската столица. Дизайнът на ракетата включва функции като подвижна дюза и способността да работи както в рамките на, така и извън земната атмосфера, което ѝ позволява да избегне прехващането от сложни защитни системи.
Физическите размери на ракетата „Фатах“ включват диаметър на тялото от приблизително един метър и дължина от около 15,3 метра. Самото летателно средство тежи около 1 тон и може да носи бойна глава с тегло между 350 и 450 килограма.
Израелски експерти обаче изразиха съмнения около достоверността на твърденията, че Иран е използвал своята хиперзвукова ракета „Фатах“ „Това е една от най-новите им балистични ракети и те могат да загубят много от използването й“, казва експерт. „Израел ще получи представа за способностите й само ако бъде използвана. Съществува и шанс да не успее да функционира, давайки на Израел още по-добра представа за нейните способности. Те получават безплатна пропаганда и не рискуват нищо, като кажат, че е била използвана“, допълват специалисти, цитирани от CNN.
🎇Iranian missiles strike school in Gadera, Israel!
Just hours after it had been filled with Jewish children learning about Rosh Hashanah, Chabad of Gadera’s Shalhevet School sustained a direct hit that badly damaged the building.
The missiles landed just meters from homes… pic.twitter.com/IQlXSwtokJ
— Chabad.org (@Chabad) October 1, 2024
Според експертите при нападението са използвани варианти на иранските балистични ракети от серията „Шахаб-3“. Тревър Бол, бивш старши техник по взривни боеприпаси от американската армия, каза пред CNN, че фрагменти, съответстващи на вариантите на „Шахаб-3“ като Emad или Ghadr, могат да бъдат идентифицирани от изображения и видеоклипове на атаката. В едно видео се виждат отломки от бустер с видими маркировки на ракета Emad, според Бол.
Footage has appeared online showing people taking photos and videos next to the wreckage of an #Iranian ballistic missile. pic.twitter.com/6H4f1DXdBf
— NEXTA (@nexta_tv) October 1, 2024
„Шахаб-3“ е основата за всички балистични ракети със среден обсег на Иран, използващи течно гориво, обяснява Патрик Сенфт, изследователски координатор в Armament Research Services (ARES). „Най-вероятно е базирана на севернокорейска ракета, която сама по себе си вероятно е базирана на съветските ракети Скъд. „Шахаб-3“ беше първата иранска балистична ракета, която можеше да достигне Израел“, добави той.
🚨IRAN’S MISSILE STRIKES LEAVE CRATER NEAR SCHOOL IN ISRAEL
An Iranian missile out of the hundreds launched towards Israel caused a large crater next to a school in the country.
Source: @officialrnintel https://t.co/fnXMTjtMlc pic.twitter.com/iWO3VHEneo
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) October 1, 2024
Останки от иранска балистична ракета, включително секцията за насочване и бойната глава, се виждат в изображения и видеоклипове, събрани от CNN на мястото на ракетна атака в училище в Гедера, според Бол и Сенфт. Трудно е да се идентифицира точният модел поради липсата на референтни изображения, каза Бол. „Като цяло такива балистични ракети със среден обсег не оставят след себе си много диагностични фрагменти, ако функционират по предназначение“, добавят експертите.