Ако живеете с висок холестерол или имате фамилна анамнеза за това състояние, вероятно сте добре знаете храните, които трябва да избягвате, и храните, които да добавите към диетата си, за да поддържате нивата на LDL („лошия“) холестерол ниско. Но какво да кажем за кафето? Това е една от най-често консумираните напитки в света и постоянно е в новините заради ползите за здравето. Ето какво трябва да знаете за възможната връзка между кафето и високия холестерол.
Повечето от проучванията за кафето и здравето показват, че умерените количества (4 чаши или по-малко дневно) могат да бъдат полезни за общото ви здраве, но повече от 4 чаши са свързани с по-голям риск от смърт от сърдечни заболявания. Въпреки че свареното кафе не съдържа действителен холестерол, то има две естествени масла, които съдържат химични съединения – кафестол и кахвеол – които могат да повишат нивата на холестерола. И проучванията показват, че по-възрастните пиещи кафе имат по-високи нива на холестерол. Но доскоро нямаше много изследвания върху по-младите хора, пише Actualno.com.
Филтрираното кафе е по-добър избор
Проучване, публикувано през 2018 г., проследява колко кафе пият хората на възраст от 18 до 24 години в течение на седмица и го сравнява с нивата на холестерола им. Изследователите установяват, че колкото повече напитки на основата на еспресо пият участниците, толкова по-висок е холестеролът им.
Еспресото се приготвя, като гореща вода се налива директно във фина утайка от кафе, вместо да капе бавно през филтър, както го правят повечето домашни кафемашини. Резултатът е кафе, което има по-високи нива на двете съединения, повишаващи холестерола. Други подобни методи, при които смилането и водата влизат в пряк контакт, включват сварено кафе, кафе, направено от френски преси, турско кафе и все по-популярния метод на изливане.
От друга страна, филтри като тези, използвани в местната закусвалня или в дома ви сутрин, намаляват количеството на тези масла в кафето. Изследователите заключават, че техните резултати са важни, като се има предвид колко кафе се наслаждават много хора по света, и че трябва да се направят повече изследвания. Коментирайки изследването, експертите препоръчват на хората, които искат да намалят или предотвратят високия холестерол, да се придържат към филтрираното кафе.
Безкофеиново или обикновено – кое е по-полезно
Някои изследвания показват, че кафето с кофеин е по-вероятно да повиши холестерола, отколкото кафето без кофеин. Няма доказана връзка, но преминаването към безкофеиново или половин кафе – половин безкофеиново кафе може да бъде добър избор, ако сте загрижени за нивата на холестерола си.
Внимавайте какво слагате в кафето си
Въпреки че изследванията са смесени относно това дали самото кафе може да повиши нивата на холестерола, изследователите знаят, че наситените мазнини повишават нивата на холестерола. А наситените мазнини могат да бъдат намерени в много неща, които слагаме в кафето. Ето няколко, които трябва да избягвате или да се наслаждавате пестеливо.
Класическите добавки за кафе, направени с пълномаслено мляко, имат високи нива на наситени мазнини, за които е доказано, че повишават нивата на LDL холестерола. По-благоприятните за холестерола избори включват обезмаслени или нискомаслени опции или млека на растителна основа без наситени мазнини.
Сладки кафе напитки. Тези пенести, сладки смеси от кафе, които се появяват във все повече кафенета, имат повече общо с млечен шейк, отколкото с чаша кафе, и освен че съдържат много захар, може да съдържат съставки с високо съдържание на наситени мазнини. Попитайте за съставките, преди да се насладите.
Бронирано кафе. Популярно сред феновете на кетогенната диета, бронираното кафе е заместител на закуската, който изисква добавяне на масло и кокосово масло (понякога наричано още MCT) към ежедневната ви чаша кафе. И двете имат високи нива на наситени мазнини и има няколко доклада за случаи на хора, които редовно пият бронирано кафе, с рязко покачване на LDL холестерола.
Крайната линия за кафето и холестерола е същата като за много храни и напитки: Наслаждавайте му се умерено, внимавайте как се прави и знайте какви съставки влизат в него.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.