Как да подготвим имунитета си за среща с вирусите през есента и зимата?

Как да подготвим имунитета си за среща с вирусите през есента и зимата?

През втората половина на октомври температурите в някои части на страната вече паднаха под нулата. Как да подготвим имунитета си за среща с вирусите и с грипа?

„Сега е най-удачното време да си поставим противогрипните ваксини. За моя радост – има огромен интерес към тази ваксина. Много пациенти на и над 65-годишна възраст си я поставят, което е разбираемо, защото ние от няколко години я поставяме по тази програма и те са се убедили в нейната ефикасност и безопасност“, каза д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, в ефира на „Тази сутрин“ по bTV.

Припомняме, че в началото на октомври зрители сигнализираха до bTV за липсата на противогрипни ваксини по аптеките в някои градове у нас. „Хубаво е обаче, че свършват количествата, които сме заявили. Може би трябва да се мисли за следващите години. Вече имам все по-добра здравна култура и разбираме колко е важно да се ваксинираме, за да се предпазим от заболяването“, обясни д-р Николова.

По думите ѝ към момента у нас циркулират няколко различни вируса, освен грипа. „Ако мислим за нашето здраве и добро бъдеще, трябва да се ваксинираме“, призова тя.

Д-р Николова обясни още, че при разболяване е важно да не се самолекуваме с антибиотици, както и да не бързаме да сваляме температура, която е до 38°. „Тази температура е защитна реакция на организма. Така се справяме по-добре с инфекцията. Това, че моят съпруг е вдигнал 37,5° и лежи на леглото в очакване да се пренесе в един по-добър свят, не значи, че трябва да му дам да вземе нещо, защото тази температура му помага да се справи с процеса“, каза тя.

„Сега е времето да подобрим храната, спортуването, почивката, движението, закаляването, да проветряваме често. проветряване, почивката, движението, закаляването – така ще управляваме имунната си защита. Препоръчително е да влизаме с маска в аптеката или в поликлиниката, особено ако имаме респираторни симптоми. Грипът започва внезапно, при ковид върви бавно постепенно. Трябва да се направи тест“, съветва д-р Николова.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *